Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Bydlení

27. září 2012

Žijte zodpovědně: recyklujte elektroodpad

Recyklace ElektrowinKoupili jste si právě novou pračku, ledničku, televizi nebo třeba počítač? Máte radost a chcete přístroj hned zapojit a co nejrychleji vyměnit za ten starý? I zde platí staré dobré: nejdřív práce, potom zábava, či trochu pozměněné, nejdřív zodpovědnost, potom radost.

Proto ještě dříve, než si na nové televizi naladíte své oblíbené kanály a do nového počítače stáhnete ty nejlepší hry, vyrazte se starými přístroji do sběrného dvora. Staré a nefunkční elektrospotřebiče či jiný elektroodpad totiž nejenže nenadělají příliš parády ve vašem obývacím pokoji či sklepě, ale dobře se nebudou vyjímat ani u popelnic. Navíc mohou obsahovat nebezpečné látky, které mají škodlivý vliv jak na životní prostředí, tak na zdraví lidí. Veškerý elektroodpad je proto třeba recyklovat.
Vyhodit elektroodpad do podobných kontejnerů jako jsou ty na sklo, papír a plasty obvykle není možné. Někdy se sice poblíž kontejnerů na tříděný odpad nachází i kontejner na elektrospotřebiče, ale do něj je možno odkládat pouze ty malé. K recyklaci těch větších jsou pak určeny především sběrné dvory, které nabízejí zpětný odběr (nejen) elektrozařízení.

Další možností jak se zbavit elektroodpadu jsou mobilní svozy. Jedná se o putující kontejnery, které jsou zpravidla 2x ročně umisťovány v obcích, které nemají sběrný dvůr. V případě zakoupení nového elektrospotřebiče, je také možné ten starý odevzdat prodejci, který je povinen si ho od nás převzít, pokud jsme si u něj zakoupili zařízení stejného typu a funkce.

Recyklaci eletroodpadu mají usnadněnou především obyvatelé větších měst. Např. v Praze lidé nemusejí čekat na mobilní svoz, ale mohou využít služeb toho sběrného dvora, který se nachází nejblíže k jejich domovu. Na Praze 2 lze najít sběrný dvůr např. v ulici Perucká nebo Malešická, na Praze 4 v Dobronické a Durychově, na Praze 5 v Klikaté atd. Kompletní seznam pražských sběrných dvorů včetně kontaktů a otvírací doby je k dispozici na stránkách neziskové společnosti Elektrowin a.s.

Elektrowin je společnost, která byla založena v květnu 2005 a jež provozuje a řídí kolektivní systém zajišťující oddělený sběr, zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Její stránky s podrobnými informacemi o recyklaci elektroodpadů na www.elektrowin.cz by měl navštívit každý, kdo se chce chovat zodpovědně a ekologicky, chce se zbavit starých spotřebičů, ale neví jak.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • Dřevostavby na klíč

  Uvažujete o stěhování z malého bytu do rodinného domku a rádi byste si nechali postavit dřevostavbu na klíč? Stavební společnost Stavex je skutečným odborníkem na výstavbu těchto typů domů....

 • Firma SWN nabízí krásné schody nejen v ČR

  Krásné a masivní schodiště je vždy srdcem každého domu. Uvažujete, že si postavíte svůj vysněný rodinný dům? Jistě by v něm nemělo v žádném případě chybět výjimečné schodiště, které okouzlí každého...

 • I bazén potřebuje údržbu

  I přesto, že z bazénu plynou povětšinou samé výhody, může se stát, že někdo bude brát jeho údržbu jako jednu z jeho hlavních nevýhod. Po lidech koluje fáma, že udržovat bazén v dobré kondici je velmi...

 • I bydlení potřebuje osvěžit

  Zvažujete čím si udělat radost nebo dopřát rodině společný dárek, který si všichni budou moci užít. Jednou z množností je vybavit svůj dům či byt novým kusem nábytku, který osvěží domácnost, a...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top