Halloween versus Dušičky
Všichni to jistě znáte. Oranžové dýně, obrázky čarodějnic a kostlivců na každém rohu a děti v nejrůznějších strašidelných maskách. Halloween. Na druhé straně pak decentní a nenápadný svátek Památka všech věrných zemřelých neboli Dušičky. Jsou tyto svátky opravdu tak rozdílné?
Každoroční Halloweenský večer připadá na 31.října. Jako anglosaská lidová tradice se slaví především na americkém a australském kontinentě. V Evropě ho nalezneme ve Velké Británii a Irsku. Církevním svátkem naopak označujeme první dva listopadové dny. Památku zesnulých si připomínáme 2.11. tím, že navštěvujeme a zdobíme hroby svých blízkých a zapalujeme na nich svíčky.
Oba svátky sahají do doby Keltů. Ti si rok dělili na dvě období. První část roku představovala hojnosti a spokojenost. V té době lidé měli dostatek úrody, zvěř se mohla volně pást a také se rodilo nejvíce dětí. Byla to nejoblíbenější část roku, která trvala až do konce října. V té chvíli přicházela na řadu druhá temnější část roku. Zima, hlad a větší počet mrtvých byli hlavními ukazateli tohoto období. Blížily se mrazy a zásoby potravin pomalu ale jistě mizely. Listopad byl předzvěstí zlých časů a strádání.
Staří Keltové věřili, že právě na přelomu října a listopadu se domů vrací jejich zesnulí milovaní a hledají u nich pomoc. Aby dobře našli cestu domů, bylo třeba vystavit do oken svítilny. Zpátky na zem se však nevraceli jen dobré duše, nýbrž všichni mrtví z očistce. A tak se lidé na ochranu proti zlým duchům převlékali do hadrů a pomalovávali se. Uctívání zemřelých trvalo několik dní. Předvečer všech svatých neboli Halloween, druhý den se uctívali zemřelí a třetím dnem se na ně vzpomínalo. Nejvýznamnějším dnem však byl právě Předvečer všech svatých.
Mohlo by se tedy zdát, že oba svátky jsou jedním a tím samým. „Jiný kraj, jiný mrav.“ A také jiné náboženství, protože zatímco Halloween se pojí čistě s pohanskou kulturou, Dušičky se staly symbolem křesťanství. V 10. století opat Odilo ve snaze sprovodit ze světa všechny,,barbarské“ svátky, zavedl Památku věrných zemřelých.
Zatímco se tedy dýňový večer slaví spíše trochu po způsobu divochů, a děti se při něm dnes strojí do kostýmů, vyžadují jídlo a dlabou dýně, Dušičky představují smuteční a důstojný obřad. V dnešním světě se stává čím dál populárnějším právě Halloween, který pro děti představuje veselý karneval se spoustou sladkostí. Tak jako většina svátků ve Spojených státech se však také oranžový svátek stal spíše komerční záležitostí. Každoroční vyzdobení domů a oken, nové kostýmy a také další trháky do kin. Předvečer všech svatých jako svátek mrtvých svou tématikou přitahuje stále velký počet scénáristů. Dušičky jsou především v Evropě opravdovou vzpomínkou na všechny blízké a jsou spojeny s pokorou. Přesto je v posledních letech čím dál víc znatelný vliv z Nového světa, a tak se svátky pomalu stávají zlatým dolem pro obchodní řetězce.
V každém případě bychom však měli mít na paměti hlavní myšlenku oslav. Vzpomínat na své blízké jen v dobrém, zapálit za ně svíčku a vzdát tak poctu a poděkování. Pro nevěřící je to také vhodná příležitost k navštívení mše v kostele.
Kam zajít dál?
-
Čím potěšíte milovníka piva?
České pivo je v Čechách i zahraničích známou značkou, která dokonce nese i chráněné zeměpisné označení. Tento kvašený mok je v hospůdkách i domácnost hojně oblíben. Dokonce ani nedělí své...
-
Dyzajn Márket představí autorskou tvorbu
Prodejní výstava autorské tvorby Dyzajn Márket proběhne v neděli 16. 12. 2012 od 10:00 do 19:00 hodin na piazzetě Nové scény Národního divadla. Svou původní tvorbu představí více jak 90 českých a...
-
Fashion markety bojují proti konfekci
Také se vám zdá, že pokaždé, když přestoupíte z metra do metra či změníte linku tramvaje, jako by tam jeli stále ti stejní lidé? Džiny nijakého střihu, tmavě či světle modré, navlečené na mužích i...
-
Halloween versus Dušičky
Všichni to jistě znáte. Oranžové dýně, obrázky čarodějnic a kostlivců na každém rohu a děti v nejrůznějších strašidelných maskách. Halloween. Na druhé straně pak decentní a nenápadný svátek Památka...
Mezi námi