Chyba
  • Chyba při nahrávání kanálu

Recenze

24. květen 2012

Posezení v legendární Fantově kavárně

Fantova kavárna na Hlavní nádražíMohla by to být skvostná kavárna. Jedna z ikon pražských památek. Místo k setkávání vyznavačů architektury, intelektuálů nad knihami či jen obyčejnou zastávkou mezi přestupy. Mohla by být originálem v putovních místech. Bohužel slovo „kdyby“ je v případě Fantovy kavárny rozhodně na místě.

Josef Fanta patřil k legendárním českým architektům posledních dvou století. Jeho secesní styl byl sice považován za zastaralý, přesto se mu dostalo uznání již během života. K tomu mu určitě pomohl učitel a poskytovatel ochranných křídel Josef Zítka, jeden z největších architektů dob minulých, který má na kontě historické budovy jako Rudolfinum či Národní divadlo. Se znalostmi a zkušenostmi takto získanými se pan Fanta mohl podílet na nejen pražských stavbách. Dle jeho návrhů se postavily například Hlávkovy studentské koleje či budova Ministerstva obchodu a financí. Ovšem nejvíce se proslavil právě návrhem na novou budovu hlavního nádraží, se kterým vyhrál vypsané výběrové řízení. Samotnou stavbu pak svěřil do rukou kolegovi Vincenci Gregorovi. Josef Fanta zemřel v roce 1954, a kdyby viděl, co se děje s „jeho“ stavbou nyní a že jako památka na jeho celoživotní dílo má sloužit dle něj pojmenovaná kavárna, možná by plakal.

Současný provozovatel nejznámější „nádražky“ v republice je Rudolf Nikolai. A i přes slibovanou snahu pozvednout úroveň podniku, výsledek nikde. Ohromná rekonstrukce celé nádražní budovy, která započala před dvěma lety, je takřka dokončena. Posledním místem, které se má upravit je právě kavárna. V plánu je prosklený strop a celkové zkulturnění prostředí, včetně zrestaurování soch a secesních detailů. Ale bude to k něčemu? Dokáže „skleněný“ pohled pod nohami návštěvníků změnit ten na kavárnu samotnou? Proslulé místo schůzek prostitutů, dealerů drog a kapesních zlodějíčků by mělo být smutnou historií. Ale skutečně je? S informacemi v kapse, velkou nezaujatostí a dobrou náladou se tedy vydávám zjistit, zda skutečně ta káva, o které se traduje, že moc chuti nemá, se opravdu pije v atmosféře poněkud pochybné.

Takřka osmdesát míst k sezení je zpola obsazených. Pochybné existence ani zapáchající hosté zde ale nesedí. Jen partička zřejmě místních štamgastů, mladý pár a dvojičky rozsazené u piva. Vlastně nikdo nepije nic než zlatavý mok a tak paní servírka, která líným krokem přišla asi po patnácti minutách, co jsem se usadila, poněkud vyvalila oči, že mě nedonese čepované. Na přání bílé čokolády se šlehačkou se zatvářila udiveně, nic méně mi za deset minut přinesla sklenici s bílou čapkou na vrchu. Bez talířku, s cukrem vyloveným kdesi z rukávu si nechala zaplatit a unaveně přesunula pozornost jinam. Bílá čokoláda? Teplé mléko, po bližším prozkoumání mě trochu překvapilo zjištění, že prášek je na dně skleničky a asi bych si ho měla rozmíchat. Třeba bude potom nápoj čokoládu připomínat více. Dobře, nebude.

Posezení v legendární Fantově kavárněPosezení v legendární Fantově kavárněPosezení v legendární Fantově kavárněPosezení v legendární Fantově kavárně

Pozoruji lidi na ochoze, anglicky hovořící turisty, kteří si nefotí secesní sochy ani historické monumenty, ale spíše jako pozoruhodné objekty návštěvníky sedící u kulatých stolků. Cukají mi koutky, bojovně držíc dobrou náladu. Čokoládu vzdávám a alespoň si v představách maluji, jaká by tahle kavárna mohla být.

Komentáře  

 
# FANTOVA KAVÁRNADagmar Frantová 2012-06-18 02:51
Vážená paní Martino Černá,z Vašeho "příspěvku" je patrno,že jste si v rychlosti nastudovala základní fakta o historii a další info,o které jste se snažila,tak ta jsou vážně jen k pousmání.Pan Nikolai,který vlastními náklady zpříjemnil prostor-VIDĚLA JSTE HO PŘED ROKEM 1994?????, nemá pranic společného s vylepšením,či rekonstrukcí interiéru "Fantovky" nyní,neb je rád za každou informaci o dalším provozu to 1) a 2)nevím,kam chodíte na dobrou kávu,tahle zde převyšuje spousty tzv.luxusních kdekoliv jinde!!a TO JSTE NA NÁDRAŽÍ!!Až se zase budete chtít zviditelnit,vyd ejte se na různá jiná nádražní zařízení a buďte hlavně vtipnější a "kovanější" ve svých posudcích,nebo ještě raději zvolte jiný sloupek-děkuji, D.Fr.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# fantova kavárnaEfka 2012-06-19 09:42
Nevím jak vy paní Dagmar, ale já mam s touto kavárnou podobnou zkušenost jako paní Černá...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# re:paní Černá 2012-06-21 14:42
Vážená paní D.Fr.,
jsem ráda, že Vás můj článek zaujal tak moc, že máte na něj názor na celých sedm řádků, děkuji;-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Fantova kavárna-hrůzaJaPo 2012-07-16 17:54
dobrý den,

mám dnešní zážitek z Fantovy kavárny. Když konečně někdo přišel, bez jakéhokoli pozdravu, objednávám čkokoládu. Když jí slečna přinese, jediné co pronese je 34 korun..dávám jí stovku, řeknu 40, ona mi beze slova nasype do dlaně 10 a 50 kč a beze slova odejde...Šílený ...napsal bych to majiteli,ale kontakt jsem nikde nenašel...Něco takového už jsem dlouho nezažil...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# des besnonamex 2012-07-31 14:18
prave tady sedim uz asi deset minut a cekam na tu slecnu ktera nejevi zajem o zakazniky. Opravdu hruza. Ani nechci vedet co se deje za temi skly kde se pripravuji napoje a pochutinky.
Myslim ze nejhorsi co muze byt je ddat kavarnu nekomu kdo opravdu, ale evidentne opravdu nedela nic pro toto misto.
Ted z druhe strany. Doufejme ze se toto nadherne misto jednou promeni po oprave na neco vznesenejsiho nezli je ted.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# rekonstrukceJohny 2012-08-30 12:47
Tak jsem se dneska dočetl na Novinky.cz, že kavárna bude uzavřena z důvodu pokračující rekonstrukce nádraží. Tak snad bude po rekonstrukci provozována již pořádně.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Posezení v legendární Fantově kavárně - City ZoneChloe 2014-10-10 04:11
Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?

I'm trying to determine if its a problem on my end or
if it's the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.


Also visit my webpage: sex shop Valencia ([censored]://l olatoys.com/: [censored]://lo latoys.com)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Posezení v legendární Fantově kavárně - City ZoneAliza 2014-11-09 07:40
Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having difficulty finding one?
Thanks a lot!

My website - Tienda erótica Para mujeres: [censored]://ww w.lolatoys.com/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Posezení v legendární Fantově kavárně - City ZoneCecile 2014-12-12 12:51
Hi this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use
WYSIWYG editors or if you have to manually code
with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience.
Any help would be enormously appreciated!

My blog post we vibe 4 plus (www.lolatoys.com: [censored]://ww w.lolatoys.com/ es/we-vibe-4.ht ml)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Posezení v legendární Fantově kavárně - City ZoneMarcelino 2018-03-27 01:31
I have checked your blog and i've found some duplicate content, that's why you don't rank high in google's search results, but there is a tool that can help you to
create 100% unique articles, search for; boorfe's tips unlimited content

Feel free to visit my page AnnmarieChief: [censored]s://N evilleTalks.jim do.com
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Lifestyle

Vliv stravy na člověka

Každého člověka ovlivňuje nejen to, jakou stravu konzumuje, ale i to, jakou stravu konzumoval v období dětství a dospívání a dokonce i to, jakou stravu konzumovala jeho matka během těhotenství a kojení. Tuto skutečnost ukazovala Ing. Průchová na několika případech.

Číst dál...

Jaký typ bazénů je nejlepší?

Přestože už máme léto nějakou tu chvíli za sebou, jistě si na něj každý rád sám zavzpomíná. A to nejen pouze v tom pravém slova smyslu, nicméně i pomocí různých předmětů, které se neodmyslitelně spojují s letním obdobím. No schválně, co je vaší první asociací s létem? Jistě teplo a s tím spojená voda. Proč si však i v těch ne až tolik horkých dnech neužít relaxační účinky vody ve vlastním zahradnímu bazénu? 

Číst dál...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top