Sport

19. říjen 2012

Bouldering: jedna z forem sportovního lezení

BoulderingBouldering. K dosažení daného cíle schází poslední krok. Stačí jen napnout ruku a pravou nohu posunout o kousek výš. Mysl je zaměřena jen k danému cíli a tělo připraveno k pohybu. Tři, dva, jedna, tělo opouští původní pozici a ruka se snaží uchytit pevného chytu. Jak to dopadne?

Ne zrovna nejlépe. Ruka o pevný chyt pouze zavadí a během zlomku sekundy se dosavadní práce ztrácí v nenávratnu. Tělo padá k zemi a po dopadu si lezec od plic uleví, jakou to udělal chybu. Znovu zhodnotí danou situaci a za pár chvil je už opět v pohybu, aby nyní onu trasu pokořil. I to je bouldering. Kromě maximálního výkonu, naprostá  koncentrace a nutná dávka trpělivosti a píle. Protože ne všechny cesty se podaří vylézt na první pokus a kolikrát jejich zdolání zabere i  několik dnů či měsíců.

Co tedy bouldering vlastně je? Bouldering je druh sportovního lezení, avšak na rozdíl od klasického sportovního lezení je provozovaný bez lana. Při boulderingu totiž nejde tolik o zdolávání výškových úseků, ale spíše nízkých skal dosahujících pouze několika metrů. Z těchto skal, řekněme přímo balvanů, se zrodil i samotný název sportu. Ten pochází právě z anglického slova boulder - balvan.


Začátky boulderingu spadají již do druhé poloviny 19. století, kdy však bouldering sloužil pouze jako trénink pro horolezce. Jako samostatnému sportu se mu začal věnovat až v 50. letech 20. století  John Gill. Tohoto muže přezdívaného jako „Master od Rock“ začali následovat další lezci a v současné době je bouldering jednou z nejrychleji se rozvíjejících forem sportovního lezení.

Proč se tomuto sportu začít věnovat? Důvodů proč s boulderováním začít je hned několik. Jedním z hlavních důvodů je fyzická kondice. Kromě ní si také zpevníte a vypracujete celé tělo, zejména ruce, nohy, záda a břicho, což je velikým lákadlem nejen pro muže, ale i ženy. Výsledky se dostaví také v oblasti pružnosti a ohebnosti vašeho těla a zlepší se taktéž vaše rovnováha. Ta je mimochodem při lezení velmi důležitá.


Bouldering je vhodný pro jedince, kteří rádi překonávají sami sebe a rádi si lámou hlavu nad řešením různých úkolů. Ty, v tomto případě představují boulderové cesty, které je nutno pokořit. Abyste se stali dobrým boulderistou, nesmíte postrádat trpělivost, píli, musíte se naučit ovládat svůj vztek a po pádu umět znovu nabrat sílu a se zatnutými zuby se opět pustit do práce.

Co je k boulderování třeba? V první řadě je potřeba pořídit si boty na lezení tzv. lezečky. Ty lze vybírat opravdu z veliké nabídky a záleží pouze na vaší náročnosti. Lezečky se obvykle pohybují v cenové relaci od 1000 korun a výš. Dalším důležitým vybavením je magnesium. To vysouší dlaně a prsty, takže omezuje pocení rukou. A asi posledním potřebným vybavením je bouldermatka, což je speciální skládací matrace, která tlumí pády. Její cena se pohybuje kolem 4000 Kč.

Boulderovat můžete buďto v přírodě anebo na umělých lezeckých stěnách. Těch je v hlavním městě hned několik a o některých z boulderovvých stěn v Praze se můžete dočíst v tomto v článku Boulderové stěny v Praze.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • Acrobat Show s legendárními Flying Bulls

  V neděli 16.9. se uskuteční na letišti Příbram - Dlouhá Lhota akrobatická letecká show XVI. Acrobatshow- XII. Memoriálu M. Stáhalíka. Jako hlavní hvězda leteckého dne se představí legendární...

 • Adrenalinový zážitek místo praktického dárku

  Možná to také znáte. Narozeniny osoby vám blízké se nezadržitelně blíží a vy nevíte, čím byste ji obdařili. Každý rok nad tímto dilematem přemýšlíte nespočet hodin, nachodíte desítky kilometrů po...

 • Bazén Šutka se konečně otevírá

  Po několika desetiletích od doby, kdy se začal stavět, byl nyní po mnoha průtazích konečně dokončen. Ano, řeč je o bazénu Šutka, jež nyní konečně přestane hyzdit své okolí a naopak se stane vítanou...

 • Běh pro gorily odstartuje v hlavním městě

  Třetí ročník charitativního Běhu pro gorily odstartuje v sobotu 2. června na Hradčanském náměstí. Závodníci v maskách primátů absolvují trasu dlouhou 5,1 kilometru, která bude končit na náměstí...

Mezi námi

Partner sekce Sport

top