Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Sport

19. říjen 2012

Bouldering: jedna z forem sportovního lezení

BoulderingBouldering. K dosažení daného cíle schází poslední krok. Stačí jen napnout ruku a pravou nohu posunout o kousek výš. Mysl je zaměřena jen k danému cíli a tělo připraveno k pohybu. Tři, dva, jedna, tělo opouští původní pozici a ruka se snaží uchytit pevného chytu. Jak to dopadne?

Ne zrovna nejlépe. Ruka o pevný chyt pouze zavadí a během zlomku sekundy se dosavadní práce ztrácí v nenávratnu. Tělo padá k zemi a po dopadu si lezec od plic uleví, jakou to udělal chybu. Znovu zhodnotí danou situaci a za pár chvil je už opět v pohybu, aby nyní onu trasu pokořil. I to je bouldering. Kromě maximálního výkonu, naprostá  koncentrace a nutná dávka trpělivosti a píle. Protože ne všechny cesty se podaří vylézt na první pokus a kolikrát jejich zdolání zabere i  několik dnů či měsíců.

Co tedy bouldering vlastně je? Bouldering je druh sportovního lezení, avšak na rozdíl od klasického sportovního lezení je provozovaný bez lana. Při boulderingu totiž nejde tolik o zdolávání výškových úseků, ale spíše nízkých skal dosahujících pouze několika metrů. Z těchto skal, řekněme přímo balvanů, se zrodil i samotný název sportu. Ten pochází právě z anglického slova boulder - balvan.


Začátky boulderingu spadají již do druhé poloviny 19. století, kdy však bouldering sloužil pouze jako trénink pro horolezce. Jako samostatnému sportu se mu začal věnovat až v 50. letech 20. století  John Gill. Tohoto muže přezdívaného jako „Master od Rock“ začali následovat další lezci a v současné době je bouldering jednou z nejrychleji se rozvíjejících forem sportovního lezení.

Proč se tomuto sportu začít věnovat? Důvodů proč s boulderováním začít je hned několik. Jedním z hlavních důvodů je fyzická kondice. Kromě ní si také zpevníte a vypracujete celé tělo, zejména ruce, nohy, záda a břicho, což je velikým lákadlem nejen pro muže, ale i ženy. Výsledky se dostaví také v oblasti pružnosti a ohebnosti vašeho těla a zlepší se taktéž vaše rovnováha. Ta je mimochodem při lezení velmi důležitá.


Bouldering je vhodný pro jedince, kteří rádi překonávají sami sebe a rádi si lámou hlavu nad řešením různých úkolů. Ty, v tomto případě představují boulderové cesty, které je nutno pokořit. Abyste se stali dobrým boulderistou, nesmíte postrádat trpělivost, píli, musíte se naučit ovládat svůj vztek a po pádu umět znovu nabrat sílu a se zatnutými zuby se opět pustit do práce.

Co je k boulderování třeba? V první řadě je potřeba pořídit si boty na lezení tzv. lezečky. Ty lze vybírat opravdu z veliké nabídky a záleží pouze na vaší náročnosti. Lezečky se obvykle pohybují v cenové relaci od 1000 korun a výš. Dalším důležitým vybavením je magnesium. To vysouší dlaně a prsty, takže omezuje pocení rukou. A asi posledním potřebným vybavením je bouldermatka, což je speciální skládací matrace, která tlumí pády. Její cena se pohybuje kolem 4000 Kč.

Boulderovat můžete buďto v přírodě anebo na umělých lezeckých stěnách. Těch je v hlavním městě hned několik a o některých z boulderovvých stěn v Praze se můžete dočíst v tomto v článku Boulderové stěny v Praze.

Komentáře  

 
# Bouldering: jedna z forem sportovního lezení - City ZoneIsabelle 2018-11-11 14:30
I see you don't monetize your page, don't waste your traffic, you can earn additional cash every month.
You can use the best adsense alternative for any type of
website (they approve all websites), for more info simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website

Feel free to surf to my homepage :: BestBrandi: [censored]s://M ightyGeraldine. blogspot.co.uk
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • Acrobat Show s legendárními Flying Bulls

  V neděli 16.9. se uskuteční na letišti Příbram - Dlouhá Lhota akrobatická letecká show XVI. Acrobatshow- XII. Memoriálu M. Stáhalíka. Jako hlavní hvězda leteckého dne se představí legendární...

 • Adrenalinový zážitek místo praktického dárku

  Možná to také znáte. Narozeniny osoby vám blízké se nezadržitelně blíží a vy nevíte, čím byste ji obdařili. Každý rok nad tímto dilematem přemýšlíte nespočet hodin, nachodíte desítky kilometrů po...

 • Bazén Šutka se konečně otevírá

  Po několika desetiletích od doby, kdy se začal stavět, byl nyní po mnoha průtazích konečně dokončen. Ano, řeč je o bazénu Šutka, jež nyní konečně přestane hyzdit své okolí a naopak se stane vítanou...

 • Běh pro gorily odstartuje v hlavním městě

  Třetí ročník charitativního Běhu pro gorily odstartuje v sobotu 2. června na Hradčanském náměstí. Závodníci v maskách primátů absolvují trasu dlouhou 5,1 kilometru, která bude končit na náměstí...

Mezi námi

Partner sekce Sport

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top