Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Sport

19. červen 2012

Běh pro gorily s úsměvem a dobrým pocitem

Běh pro gorilyV sobotu 2. června se v pražských ulicích konal 3. ročník Běhu pro gorily, charitativní akce pro záchranu goril nížinných, kterou pořádá Hlavní město Praha ve spolupráci s pražskou Zoo. Charitativní běh se poprvé konal v roce 2003 v Londýně a následovala další světová města.

Gorily nížinné žijící v deštných lesích střední Afriky přicházejí vlivem těžby dřeva o své prostředí a navíc jsou stále více loveny na maso, nebo hynou v pastech určených pro jiná zvířata. Charitativní akce Běh pro gorily se poprvé v Praze konala v roce 2010.

Každý účastník Běhu pro gorily přispívá na jejich záchranu zaplacením startovného, které letos činilo 500 Kč. Krom dobrého pocitu a startovního čísla obdrželi závodníci navíc gorilí masku, originální pamětní tričko a další pozornosti, jako například jednorázové vstupné do fitness centra, či do Zoo Praha, nebo slevu na nákup sportovního oblečení.

A jak tento běh lidí toužících zachránit gorily v daleké Africe vypadal? Rozhodně ne jako běžný běžecký závod. Už jen proto, že jeho účastníci rozhodně nebyli běžnými účastníky běžeckých závodů a nevládla mezi nimi obvyklá závodní rivalita. Společná jim byla především chuť pomoci gorilám a užít si sportovně laděnou zábavu.

Pod polojasnou sobotní oblohou se Hradčanské náměstí, odkud Běh pro gorily startoval, postupně zaplnilo, jak účastníky, tak i náhodnými kolemjdoucími. Jedni se přišli k běhu registrovat a převléci se do patřičných gorilých úborů, druzí pak jen gorilímu dění, které vzbuzovalo všeobecnou pozornost, zvědavě přihlíželi. Pomoci gorilám nížinným se svojí účastí rozhodla pestrá skladba běžců, dospělých i dětí, rodičů s kočárky, psíků se svými páníčky, ale i v běhu zkušených závodníků. Hudební kulisu běžeckých příprav vytvářela skupina Děda Mládek Illegal Band. Některé gorily a gorilátka (rozumějte závodníci v gorilích maskách) se pustily do tanečních kreací, nebo se v rytmu aspoň po gorilsku pohupovaly, jiní gorilí exhibicionisti bavili přihlížející svými akrobatickými výkony na skákacích botách.

Start

StartStartStartStart

Před 14. hodinou se závodníci shlukli za startovní čarou a bylo odstartováno. Divoká gorilí tlupa celkem 568 lidí se rozeběhla, v některých případech rozjela, dolu směrem k Malostranskému náměstí a rozrážela si cestu skrze výpravy zahraničních turistů i kolemjdoucích pražanů. Někteří brali závod skutečně vážně a běželi, jiní jej pojali spíše vycházkovou formou. Celkově se však běh nesl v přátelském duchu plném úsměvů a dobré nálady. Nakonec šlo přeci především o přispění na záchranu goril a nikoli o výhru!

5,1 km dlouhá trasa gorilího běhu pokračovala z Malé strany po nábřeží, přes Štefánikův most, skrze Staré město, přes Staroměstské náměstí a končila na Náměstí Republiky. Tam na doběhnuvší čekalo občerstvení v podobě banánů, melounů ale také nealkoholického piva. K tomu jim ve stylu 60. a 70. let hrála rocková kapela And the End. Občerstvení v podobě nápojů i jídla nabízela také řada stánků a nechyběl ani stánek pražské ZOO s informačními materiály týkajícími se kritické situace goril nížinných ve volné přírodě. Po doběhnutí posledních účastníků byly slavnostně vyhlášeny výsledky běhu. Prvním třem běžcům, kteří překonali cílovou linii, předal náměstek pražského primátora Ivan Kabický pamětní diplomy a poháry. Nejrychleji letos doběhl závodník s číslem 305 původem z Texasu. Následně vylosoval pan náměstek ze všech účastníků závodů výherkyni horského kola zdobeného motivy Běhu pro gorily a na závěr předal řediteli pražské ZOO Miroslavu Bobkovi symbolický šek se získaným finančním obnosem. Ten letos činí rekordních 284 tisíc korun a bude využit na projekt Toulavý autobus, jenž v Kamerunu připravuje Zoo Praha a má přispět k ochraně goril nížinných a jejich prostředí. Program celého sportovně dobročinného odpoledne uzavřela svým vystoupením kapela Eddie Stoilow.

Cíl

CílCílCílCílCílCílCílCíl

Letošní Běh pro gorily se nesl v duchu rekordních čísel. Běžel rekordní počet závodníků a byla vybrána rekordní suma peněz. Vše ve jménu záchrany goril nížinných ve volné přírodě afrických tropických lesů. Těšme se, že se příští ročník bude nést v překonání toho letošního a třeba se i svojí účastí zapojme k podpoře této jedinečné myšlenky. Koneckonců, jde o dobrou věc, při níž si navíc užijeme spoustu zábavy a odneseme pocit vykonání dobrého skutku. Ten za 500 korun určitě stojí. 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • Acrobat Show s legendárními Flying Bulls

  V neděli 16.9. se uskuteční na letišti Příbram - Dlouhá Lhota akrobatická letecká show XVI. Acrobatshow- XII. Memoriálu M. Stáhalíka. Jako hlavní hvězda leteckého dne se představí legendární...

 • Adrenalinový zážitek místo praktického dárku

  Možná to také znáte. Narozeniny osoby vám blízké se nezadržitelně blíží a vy nevíte, čím byste ji obdařili. Každý rok nad tímto dilematem přemýšlíte nespočet hodin, nachodíte desítky kilometrů po...

 • Bazén Šutka se konečně otevírá

  Po několika desetiletích od doby, kdy se začal stavět, byl nyní po mnoha průtazích konečně dokončen. Ano, řeč je o bazénu Šutka, jež nyní konečně přestane hyzdit své okolí a naopak se stane vítanou...

 • Běh pro gorily odstartuje v hlavním městě

  Třetí ročník charitativního Běhu pro gorily odstartuje v sobotu 2. června na Hradčanském náměstí. Závodníci v maskách primátů absolvují trasu dlouhou 5,1 kilometru, která bude končit na náměstí...

Mezi námi

Partner sekce Sport

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top