Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Cestování

17. srpen 2012

Okoř: hrad i obec se silnou atmosférou

Hrad OkořSlyší-li většina z nás slovo Okoř, chtě nechtě si vzpomene na písničku, která je oblíbeným hitem u táboráků a ve které se zpívá, že na Okoř je cesta jako žádná ze sta, vroubená je stromama. Není to pravda, přesto však Okoř s písněmi spojovat můžeme.

V obci Okoř se jednak nachází mnoho domků, chat a chatek, na jejichž zahradách především v letních měsících zní zpěv a jednak zde má své sídlo a nahrávací studio muzikant Petr Hapka. V neposlední řadě je Okoř, která se nachází kousek od pulsujícího hlavního města (z Dejvic sem autobus číslo 350 jede zhruba 45 minut), klidným místem s krásnou přírodou a množstvím malých hospůdek. Tohle všechno způsobuje, že je stálým obyvatelům, chatařům, projíždějícím cyklistům, turistům i návštěvníkům obce a hradu často do zpěvu.   

Hrad Okoř je středobodem kraje, v letních měsících se na něm navíc pořádají různé kulturní akce jako např. koncerty, šermířské souboje či soutěže pro děti. Nejznámější pořádanou akcí na hradě je bezpochyby festival Okoř, který se letos  koná 18.8. a hostí např. Tomáše Kluse, Annu K. nebo skupinu Mig 21.

I bez doprovodných akcí však návštěva hradu rozhodně stojí za to. Od června do září je hrad otevřen kromě pondělků od 10 do 16 hodin. Na jeho prohlídku se vyplatí vyrazit mimo víkend, kdy je nejen nižší návštěvnost a menší obsazenost restaurací na nádvoří, ale kdy je i levnější vstupné (dospělí zaplatí 55 Kč místo 75 a děti, studenti a důchodci pouhých 35 Kč místo 55).

Jak se můžeme dočíst na stránkách Okoře: „Oproti jiným hradištím postaveným ve stejné době má Okoř jednu zvláštnost: nestojí na žádné vyvýšenině a její majitelé museli proto často vymýšlet, jak zvýšit její obranyschopnost.“  Za třicetileté války se však majitelům hrad nepodařilo uchránit a on zůstal i s celou vesnicí ležet v rozvalinách. Postupem času se Okoř stala ruinou.

Zajímavé je, že podíl na současném stavu hradu mají nejen války, ale i vesničané, kteří odnášeli z hradu kameny a využívali je jako levný stavební materiál. Hradu sice tato činnost lidí nepomohla, ale atmosféře vesnice rozhodně ano. I dnes můžeme v obci vidět  domy, jejichž části či ploty jsou postaveny z hradních kamenů a pomáhají tak dotvářet specifickou a nezapomenutelnou atmosféru celé obce.

Hrad Okoř se stává i kulisou řady  kulturních akcí. Jednou z nich je jednodenní festival Open Air Okoř.

Komentáře  

 
# Okoř milujiLaďka 2012-08-29 20:06
Okoř miluji, jezdí tam párkrát do roka a pokaždé ta mě dýchne ta správná atmosféra...Můž u jenom doporučit!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • Pneumatiky pro každé auto

  Pneumatiky nejsou žádná věda, i když by se to tak na první pohled mohlo zdát. Pneumatiky musí být kvalitní a mít správnou velikost a výšku dezénu. Pro zimní i letní období musíme volit speciální...

 • Autem do města i terénu?

  Trendem posledních let při výběru automobilu do města se stále častěji stávají vozy z kategorie SUV nebo přímo terénní. Jedním z hlavních reprezentantů této třídy je Land Rover. Člověk si představí...

 • Celý Václavák bez aut jednou za měsíc

  V neděli 6. května se letos již podruhé uzavře na jeden den Václavské náměstí automobilové dopravě. Václavák bez aut si budou moci návštěvníci užívat již od 8.00 do 18.00 hodin. V 10:00 hodin začne i...

 • Cestovatelský festival Kolem Světa

  Ve dnech 23. a 24. března 2013 se v Praze bude konat již 20. cestovatelský festival KOLEM SVĚTA, který přivítá mnoho známých tváří. Cestovatelé a fotografové na festivalu představí své...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top