Cestování

26. březen 2012

Na návštěvě v divoké Etiopii: s náhradní podprsenkou a vytahanými pysky

Etiope Karel WolfV rámci cestovatelských besed pořádaných Národním muzeem se můžete setkat s mnoha českými dobrodruhy, kteří se s vámi podělí o nevšední zážitky. Jedním z nich byl i Karel Wolf, který se svoji manželkou Janou strávil měsíc v Etiopii.

A tak jste se mohli mimo jiné dozvědět, proč je dobré mít s sebou v Africe hned několikero náhradních podprsenek a proč se některé etiopské ženy úmyslně jizví.

Etiopie se rozkládá v centrální části Afrického rohu a je poměrně často navštěvovanou zemí. Setkáte se zde s desítkami domorodých kmenů, které mají své vlastní zvláštnosti od zdobení se korálky po vpichování ptačího brku do brady a bičování se. Ale zároveň zde můžete narazit na vymoženosti moderní doby, jako je wi-fi a internetová kavárna. A to nejen v hlavním městě Addis Abebě.

Piercing z ptačích brk

Karel a Jana Wolfovi strávili spolu se svými dvěma kamarády čtrnáct dní mezi domorodci a další dva týdny v horách. Etiopské kmeny jsou ve většině případů nejen nelidožravé, ale dokonce na turisty zvyklé a natolik prozíravé, že rády pózují - samozřejmě za úplatek.

Extrémem jsou Etiopané z kmenu Dasanech, kteří jsou tak chudí, že vaří kávu se slupek od kávových zrn. Nicméně se snaží zuby nehty zaujmout turisty, a tak pro pár drobných své hlavy kromě nádob s vodou zkrášlí i třemi sběračkami či zátkami od piva. Jejich výstředností, za níž by se nemuseli stydět ani zarytí vyznavači punku, je vpichování si ptačích brk do brady.

Další formy masochismu

Dávno jsou pryč doby, kdy se muž ženě dvořil kyticí, alespoň tedy v kmenu Karo.  Tamní dámy jsou tvrdé nátury, částečně si holí hlavy a jizví si celé tělo. Údajně se tak snaží zalíbit svým protějškům. Při jejich návštěvě se tedy nemusíte bát, že rozházíte veškeré drobné: největší ovace tu způsobí sada pořádně ostrých žiletek.

Obdobně jsou na tom Hamerové, kteří mají svatební rituál, v němž ženich přebíhá nahý po hřbetech buvolů a jeho setra se musí nechat zbičovat, aby neztratila status atraktivity.

Právě Hamerové jsou jedním z nejexotičtějších kmenů v Africkém rohu. Ovšem příslušnice kmene jdou s módou - barví si vlasy na rudo a krášlí se co největším množstvím pestrobarevných korálků. Dokonce se vrhají na turistky a osahávají je ve snaze vyžebrat podprsenku, průkopnický to módní doplněk v prostředí Etiopie.

Co všechno je prý sexy

Černý kontinent je proslulý nejenom svou bohatou etnikou, ale i rozmanitými druhy tance. Od primitivního poskakování kolem ohně, přes vrtění rameny až po takzvaný vr-vr tanec. I ten pochází z repertoáru Hamerů a spočívá v dostání se svým mužstvím co nejvíce na tělo ženskému protějšku za vyluzování slova „vrr.“ To pro vás jistě může být neotřelým zážitkem, ale také frustrující zkušeností.

Je libo spíše vytáhnout pysk? Na tuto otázku dostanete kladnou odpověď zejména od Mursiů. Ti se vyznačují svým zvykem vylamovat si zuby z dolní čelisti a následně vytahovat spodní ret. Nejprve zátkou, posléze talířkem či tácem. Toto zkrášlení mělo dříve zastrašovací symboliku. Nicméně dnes platí pravidlo přímé úměry v jiném smyslu: Čím větší pysk, tím více jste sexy.

Ty p***!

Ty p***, to je nádhera! Těmito slovy okomentovala Jana Wolfová překrásná kyselinová jezírka a zelené tůně poblíž sopky Dallol, kde se nachází i nejteplejší obývané místo na světě. Průměrná teplota zde šplhá až k 34,4 ºC. Jedinou nevýhodou je, že vás do těchto končin nepustí bez řádného vojenského doprovodu, a tak se vám také může poštěstit, že se vás do auta pro čtyři bude muset namačkat deset.


Pár zajímavostí na závěr:

 • V Etiopii najdete i vyznavače islámu - konkrétně v kmeni Ari.
 • Etiopskou měnou je birr, jehož aktuální kurs je 1.25 Kč
 • Oblíbeným a prakticky jediným zdejším pokrmem je hmota injera (konzistenčně srovnatelná s palačinkou a vonící jako smradlavý hadr) buď s masem, nebo s fazolemi.
 • V Etiopii je velmi oblíbená káva, která ovšem není vždy pro evropský zažívací trakt stravitelná, a kola.
 • Etiopie je místo pestrých barevných variací, a tak si tu díky rudé zemi můžete připadat jako na Marsu.
 • Na etiopských pláních naleznete lobelie, obří pravěké rostliny jako vystřižené z doby lovců mamutů.

Foto: Karel Wolf

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • Pneumatiky pro každé auto

  Pneumatiky nejsou žádná věda, i když by se to tak na první pohled mohlo zdát. Pneumatiky musí být kvalitní a mít správnou velikost a výšku dezénu. Pro zimní i letní období musíme volit speciální...

 • Autem do města i terénu?

  Trendem posledních let při výběru automobilu do města se stále častěji stávají vozy z kategorie SUV nebo přímo terénní. Jedním z hlavních reprezentantů této třídy je Land Rover. Člověk si představí...

 • Celý Václavák bez aut jednou za měsíc

  V neděli 6. května se letos již podruhé uzavře na jeden den Václavské náměstí automobilové dopravě. Václavák bez aut si budou moci návštěvníci užívat již od 8.00 do 18.00 hodin. V 10:00 hodin začne i...

 • Cestovatelský festival Kolem Světa

  Ve dnech 23. a 24. března 2013 se v Praze bude konat již 20. cestovatelský festival KOLEM SVĚTA, který přivítá mnoho známých tváří. Cestovatelé a fotografové na festivalu představí své...

Mezi námi

top