Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Vystavy

27. březen 2012

Ten, jež vystoupil z davu a pravil

Napsal Markéta Němcová

náboženství uprostřed chaosuV těchto zimních dnech máme možnost navštívit v pražské Galerii Rudolfinum výstavu, jež má dle mého názoru velmi dobrý potenciál nasměrovat pohled přítomných návštěvníků tím správným směrem, a to do sebe sama pomocí umění zástupce nejodvážnějších.

Jednou z podstatných příček v životě každého z nás, je objevit své schopnosti a projevit je v plném světle.  Svoboda byla, stále je a nejspíš také bude důvodem nekonečného snažení o své vlastní místo ve světě. Zajímavé však je, že v jistých okamžicích mnoho lidí zapomene, jak má ta svoboda vlastně vypadat. Nechá se strhnout a pokračuje dále s proudem většiny.  Každý chceme být vyslyšen a jedním z těch, kterému se to povedlo, je fotograf amerického původu David LaChapelle.
Do podvědomí lidí se dostal díky spolupráci s Andy Warholem a jeho časopisu Interview, kde prorážel světem popu přibližně 20 let. Těchto 20 let zdá se čerpal a žil životem, který následně začal velmi výrazně kritizovat a dělá to dodnes.
Pokud se rozhodnete pro výstavu a posouzení vlastním názorem,  uvidíte zde retrospektivní průřez celého umělcova počínání. Od jeho začátku, který v 80. létech věnoval černobílým portrétům, 90. let a působení v lifestyleových magazínech.  V této době spolupracoval se spoustou celebrit a zobrazoval je v pozicích postupně víc a víc přesahující rámec snesitelnosti.  Zbylá část je věnována tvorbě po roce 2005, kdy David LaChapelle odešel ze světa reklam, módy a „hojnosti“. V této době se stěhuje do deštného pralesa a žije zde s pár blízkými přáteli dodnes.  Od dob černobílých fotografií David LaChapelle přesedlal na inscenovaný způsob tvorby velmi pestrobarevný, až kýčovitý.  Svou kýčovitostí však David Lachapelle nastiňuje problém v takovém světle, za jaký ho přesně považuje. Problémy prolínající se fotografiemi jsou materiální společnost, úpadek víry a různé sociální a politické problémy.
Jednou z osobností, kterou takto Mr. David zvěčnil, byl Michael Jackson. Na portrétech je Michael znázorněn v roli umírajícího mučedníka. Fotografie měly doprovázet plánované turné.   Díla jsou tedy vytvořena přibližně 3 měsíce před tragickým úmrtím a tvoří tak jednu z posledních uměleckých vzpomínek na krále popu.

Portrétů slavných osobností nafotil poměrně velké množství. V galerii můžeme vidět taktéž Pamelu Anderson, Naomi Campbell  nebo  Amandu Lepore na fotografii pod názvem „Závislá na diamantech. Situace, do jakých se tyto celebrity na fotografiích dostávají, mají každá jednotlivě velkou schopnost uchvátit, natož 109 kousků za sebou.

Většina prostoru v galerii je věnována jeho současné tvorbě s náboženskými motivy uprostřed rozvířeného chaosu.

Pro někoho nevkusné, jinému se může zdát přímo geniální. Jak nejlépe probudit oko, které je vlastně připravené na vše, než mu ukázat svět v pravém světle i s jeho rozbouranými pravidly?

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • Barvami Nepálu a Indie

  Když zhruba před dvěma lety odjížděl a vyprávěl všechny ty barvité představy, trochu jsme se o něj obávali, avšak dnes sedíme v kavárně Notabene, ulici Na Hrobci,  na jeho již druhé výstavě s touto...

 • Choco story odhaluje tajemství čokolády

  Je lahodná, podněcuje naše smysly a nedá se jí odolat. I tak by se pomocí několika slov dala popsat ona zázračná pochutina jménem čokoláda. Dopřáváme se ji ve chvílích naprosté pohody anebo naopak ve...

 • Dotkněte se pravěku s Národním muzeem

  Národní muzeum zve příznivce archeologie na akci plnou objevů a poznání Dotkni se pravěku aneb dny pravěkých řemesel, která se koná 27. a 28. září 2012 od 9.00 do 16.00 hodin v areálu Botanické zahrady...

 • Kde v Praze najít betlémy

  Vánoce už klepou na dveře a většina z nás se chce v těchto dnech alespoň na moment zastavit, strávit nějaký čas s rodinou, přáteli a svými blízkými. Proč si ale také nedopřát jedno hezké odpoledne...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top