Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Vystavy

20. duben 2012

Prahu svíra ve spárech draka asijské umění

výstava Ve spárách drakaMožnost nahlédnout do symboliky draka v umění asijských kultur, ale i hlouběji se seznámit s asijským uměním, nabízí komorní výstava Ve spárech draka, kterou v těchto dnech pořádá v prostorách  paláce Kinských Národní galerie v Praze. 

Sbírka orientálního umění Národní galerie pořádá při příležitosti čínského lunárního roku draka, jenž začal 23.1., komorní výstavu s příznačným názvem „Ve spárech draka“. Ta má za cíl představit symboliku draka v různých výtvarných podobách děl čínského, japonského, vietnamského a středoasijského umění. 

Postava draka má pro mnoho asijských kultur dalekosáhlý význam a je neodmyslitelnou součástí jejich symboliky. Dračí motiv se proto často objevuje v jejich výtvarných i literárních dílech, přičemž většina vychází ze zobrazení čínského draka, který je v čínské mytologii chápán jako představitel dobra, spolutvůrce čínské civilizace a udržovatel nejvyšší harmonie mezi Zemí a Nebesy. Jeho zástupcem na zemi je pak samotný císař, což se výrazně odrazilo v čínském výtvarném umění, s nímž je ikonografie draka hluboce spjata. Čínskou symboliku a základní prvky výtvarného zobrazování draka přejala většina okolních zemí.

V rámci výstavy jsou návštěvníkům představena motivem draka se pyšnící výtvarná díla čínské, japonské, vietnamské a kavkazské kultury. Každý, kdo se na výstavu vypraví, by tak měl činit s vědomím, že není označována za komorní náhodou, ale protože se celá nachází pouze v jednom výstavním sále. K vidění je tedy jen něco přes 20 exponátů. Nejvíce vystavovaných předmětů pochází z Číny, prohlédnout si je možné například čínský porcelán, hedvábné výšivky, či vyšívané dvorské roucho.  Umění japonské je zastoupeno například dřevořezy, nebo porcelánovým a kameninovým nádobím, ukázkou vietnamského umění jsou stojan pod lampu, nebo barevný dřevořez.  Z kavkazského umění je k vidění ázerbájdžánský koberec. To vše s motivy draka.

Mohlo by se zdát, že výstava toho nemá moc co nabídnout. Nenechte se však mýlit. Výstava je totiž propojena se stálou expozicí asijského a starověkého umění. Již cestou do Sálu speciálních výstav, kde se výstava „Ve spáru draka“ nachází, se můžete seznámit s díly starověkých kultur nilského údolí, předního východu, Kypru, Řecka, Etrusků a Římanů. Po shlédnutí výstavy můžete pokračovat prohlídkou rozsáhlé stálé expozice asijského umění, která představuje ve třinácti sálech umělecká díla Tibetu, Japonska, Číny a Islámu. V ní uvidíte několik desítek dalších uměleckých předmětů s dračími motivy, které organizátoři výstavy šikovně označili velkými červenými tečkami, aby neušly ničí pozornosti. Na první pohled komorní výstava tak dostává nový rozměr. Bohatá stálá expozice vám dá navíc možnost seznámit se s asijským uměním v jeho rozmanitosti.

Předností výstavy i stálé expozice jsou navíc obsáhlé popisky.  Dočtete se tak o historickém vývoji všech výtvarných směrů, funkci uměleckých předmětů, nebo třeba o legendách a událostech ztvárněných v konkrétních dílech. Pokud by vám to však nestačilo, můžete si za 100 Kč koupit k výstavě vycházející katalog s bohatým obrazovým doprovodem, v němž je podrobně vysvětlena symbolika draka v umění jednotlivých asijských zemí.

Výstava „Ve spárech draka“ nemůže nikoho, kdo se zajímá o asijské umění, zklamat. Přenáší své návštěvníky do staré Asie, kterou ve svých spárech svírá v oblacích se vznášející bájný drak. Nechte se i vy sevřít dračími spáry. Výstava potrvá v paláci Kinských do 16.9.2012. 

Foto: Narodní galerie v Praze

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • Barvami Nepálu a Indie

  Když zhruba před dvěma lety odjížděl a vyprávěl všechny ty barvité představy, trochu jsme se o něj obávali, avšak dnes sedíme v kavárně Notabene, ulici Na Hrobci,  na jeho již druhé výstavě s touto...

 • Choco story odhaluje tajemství čokolády

  Je lahodná, podněcuje naše smysly a nedá se jí odolat. I tak by se pomocí několika slov dala popsat ona zázračná pochutina jménem čokoláda. Dopřáváme se ji ve chvílích naprosté pohody anebo naopak ve...

 • Dotkněte se pravěku s Národním muzeem

  Národní muzeum zve příznivce archeologie na akci plnou objevů a poznání Dotkni se pravěku aneb dny pravěkých řemesel, která se koná 27. a 28. září 2012 od 9.00 do 16.00 hodin v areálu Botanické zahrady...

 • Kde v Praze najít betlémy

  Vánoce už klepou na dveře a většina z nás se chce v těchto dnech alespoň na moment zastavit, strávit nějaký čas s rodinou, přáteli a svými blízkými. Proč si ale také nedopřát jedno hezké odpoledne...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top