Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Vystavy

12. únor 2013

Palác Kinských: návrat o několik tisíciletí zpět

Umění AsieModerní technologie, shon, nejnovější trendy? Máte chuť si od tohohle všeho odpočinout a přenést se na chvíli o pár tisíciletí zpět? Pak určitě zavítejte do paláce Kinských, v jehož prostorách se nachází stálá expozice Národní galerie s názvem Umění Asie a starověkého Středomoří.

V minulých dnech uběhl nejen rok od otevření této jedinečné stálé expozice, ale i 217 let od založení Národní galerie. Návštěvníci tak o minulém víkendu měli možnost prohlédnout si výstavy ve všech objektech Národní Galerie zdarma. My jsme se vydali právě do paláce Kinských na Staroměstském náměstí a nebyli jsme rozhodně sami. Desítky lidí směřovaly v sobotu z náměstí do prvního patra paláce, aby si prohlédly výstavu, jež přibližuje sedm tisíc let vývoje umění a zahrnuje na tisíc památek kultur starého světa - Asie, Evropy a severní Afriky.

 V jednotlivých vitrínách mohli návštěvníci spatřit keramiku, sochy a sošky, různé umělecké předměty, nechyběly malby nebo kaligrafie. Exponáty zkrátka byly představeny ve vší pestrosti materiálů, technik a námětů.

V prvním patře výstava nekončila, o čemž ostatně návštěvníky informovaly nejen tabulky na zdech, ale i ochotní pracovníci galerie. Ti nejen poskytovali všechny potřebné informace, ale pečlivě si zaznamenávali i počet osob, které se během sobotního dne vydaly do prostorů paláce Kinských za poznáním a kulturou.

Ti z návštěvníků, kteří pokračovali (ať už z vlastního zájmu nebo na doporučení pracovníků galerie) do druhého patra, se v několika sálech mohli seznámit s vzácnými ukázkami korejského umění zapůjčenými z Národního muzea Koreje v Soulu. Výstava s názvem „Život v asijském paláci. Láska, luxus, zahálka“ propojovala různé oblasti asijského umění společným tématem palácového života.

Ti nejodvážnější z návštěvníků pak v druhém patře kromě expozice navštívili i výtvarný ateliér a využili připravených výtvarných pomůcek k vlastní umělecké činnosti. Ti méně odvážní si v ateliéru prostudovali odborné publikace, vyzkoušeli si, jak se nosí kimono nebo díky hmatové expozici využili jedinečné možnosti dotknout se jednotlivých artefaktů a získat tak informace o materiálu původních památek.

Chtěli byste se také vrátit o pár tisíciletí v čase zpět? Pokud vás fascinuje vše, co lidé vyrobili dávno před tím, než jste se narodili, čeho se dotýkali ruce vašich prapředků a co přetrvalo až do dnešních dnů, určitě neváhejte a výstavu v paláci Kinských navštivte. Pokud nejste právě fanoušky starověkého umění, tak věřte, že minimálně několik exponátů (v čele se zdobenými egyptskými sarkofágy) rozhodně stojí za vidění.

Foto: Národní galerie Praha 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • Barvami Nepálu a Indie

  Když zhruba před dvěma lety odjížděl a vyprávěl všechny ty barvité představy, trochu jsme se o něj obávali, avšak dnes sedíme v kavárně Notabene, ulici Na Hrobci,  na jeho již druhé výstavě s touto...

 • Choco story odhaluje tajemství čokolády

  Je lahodná, podněcuje naše smysly a nedá se jí odolat. I tak by se pomocí několika slov dala popsat ona zázračná pochutina jménem čokoláda. Dopřáváme se ji ve chvílích naprosté pohody anebo naopak ve...

 • Dotkněte se pravěku s Národním muzeem

  Národní muzeum zve příznivce archeologie na akci plnou objevů a poznání Dotkni se pravěku aneb dny pravěkých řemesel, která se koná 27. a 28. září 2012 od 9.00 do 16.00 hodin v areálu Botanické zahrady...

 • Kde v Praze najít betlémy

  Vánoce už klepou na dveře a většina z nás se chce v těchto dnech alespoň na moment zastavit, strávit nějaký čas s rodinou, přáteli a svými blízkými. Proč si ale také nedopřát jedno hezké odpoledne...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top