Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Vystavy

5. prosinec 2012

Výstava Jana Švankmajera o filmu a tvorbě

Kopulující achátyGalerie hlavního města Prahy zahájila v říjnu výstavu Jana Švankmajera s názvem Možnosti dialogu/Mezi filmem a volnou tvorbou. Její hlavní výhodou je, že se na ní návštěvníci mohou seznámit s tvorbou tohoto všestranného umělce v celé její šíři.

Jan Švankmajer proslul nejen v Česku ale i ve světě jako výtvarník, loutkář, filmový režisér a scénárista. Jeho filmová tvorba je neoddělitelně spjata s jeho tvorbou čistě výtvarnou.  Švankmajer začínal koncem padesátých let tvorbou informelu, tedy strukturální malbou a asambláží. Postupně se začal posouvat od abstraktního vyjádření směrem k figurální tvorbě a pustil se do vytváření loutek, které využíval k vytváření krátkých animovaných filmů.

Od šedesátých let tak začal skrze postupy animovaného filmu uplatňovat osobitý výtvarný projev. Mezi jeho krátkými filmy jmenujme například Poslední trik pana Schwarzewaldea a pana Edgara (1964), J. S. Bach: Fantasia g moll (1965), Rakvičkárna (1966), Historia naturae (1967), Zahrada (1968), Byt (1968), Kostnice (1970), či Leonardův deník (1970).

Na začátku sedmdesátých let se Švankmajer stal členem československé Surrealistické skupiny umělců a vytvořil jak vlastní surrealistická díla, tak spolupracoval na kolektivních projektech. Švankmajer mimoto vytvořil koncept „gestického sochařství“, které spočívá v otiskování okamžitého umělcova gesta do plastického materiálu, v hnětení materiálu, jeho deformování a mačkání bez předem jasného cíle.

Inspirací mu bylo také umění renesančních a středověkých alchymistů z rudolfínských sbírek, podle nichž vytvořil novodobé varianty alchymistických nástrojů, pomůcek a nádob. Podle vzoru malíře Giuseppa Arcimbolda, jenž sestavoval tváře i postavy z obrazů fauny i flóry, vytvořil pak řadu vlastních grafik, objektů a asambláží.

Švankmajerovafilmová tvorba se s jeho tvorbou výtvarnou samozřejmě celou dobu prolíná, což ostatně můžeme vidět ve filmech Otrantský zámek (1979), Zánik domu Usherů (1980), Možnosti dialogu (1982), Něco z Alenky (1987), Zamilované maso (1989), Konec stalinismu v Čechách (1990), Lekce Faust (1994), Spiklencům slasti (1996), Otesánek (2001), který obdržel Českého lva jako film roku, Šílení (2005), Přežít svůj život (2010). V současnosti b se chystá film Hmyz (2013 nebo 2014).

Sama výstava poukazuje na neoddělitelné propojení Švankmajerovy filmové tvorby s jeho dalšími výtvarnými počiny. Jeho umělecký výraz lze přitom považovat za univerzální -  věnuje se kresbě, koláži, frotáži, objektům, či taktilnímu (hmatovému) umění. Výstava je částečně koncipována po vzoru jednotlivých filmů, k vidění jsou jak artefakty z filmů, tak konkrétní scény, ale představuje také ostatní Švankmajerovu volnou tvorbu, která filmům předchází nebo na ně navazuje. Navíc jsou návštěvníkům poodhaleny Švankmajerovy zdroje inspirací a také význam jeho spolupráce s manželkou Evou na výtvarné stránce filmů.

Na výstavě jsou dále k vidění fotografie z práce na filmech, filmy o filmu, ukázky z technických a kreslených scénářů, pracovní deníky, publikace, kritiky, plakáty atd. Samozřejmostí je pak promítání ukázek ze samotných filmů. Na závěr výstavy je připraveno promítání rozhovoru Jana Švankmajera s Martinem Šulíkem. Tento rozhovor vznikl v rámci cyklu televizních portrétů Zlatá šedesátá.  Na výstavě je také možné zakoupit monografii autorova díla.

Výstava Jana Švankmajera, který již 40 let patří mezi přední představitele české výtvarné a filmové scény, rozhodně stojí za návštěvu. Koná se v malebném prostředí Domu U Kamenného zvonu a trvá až do 3. 2. 2013.

 

Cena vstupného:

Standardní 120 Kč

Snížené 60 Kč

 

Komentáře  

 
# Výstava Jana Švankmajera o filmu a tvorbě - City ZoneCristian 2017-02-19 18:09
 De hecho no me parece un Encantador video-game, pese a que es realmente enganchado

Mira lo siguiente y navega por mi webpage; enlace: [censored]://ww w.bubbleshairsa lons.com/__medi a__/js/netsoltr ademark.php?d=t rucoteca.com
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Remember: output confirming sensitivity, tradition.wuweyejiizus 2019-05-10 14:53
Amoxicillin 500 Mg: [censored]://me wkid.net/buy-am oxicillin/ Amoxicillin 500 Mg fwo.umos.cityzo ne.cz.gms.ro [censored]://me wkid.net/buy-am oxicillin/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • Barvami Nepálu a Indie

  Když zhruba před dvěma lety odjížděl a vyprávěl všechny ty barvité představy, trochu jsme se o něj obávali, avšak dnes sedíme v kavárně Notabene, ulici Na Hrobci,  na jeho již druhé výstavě s touto...

 • Choco story odhaluje tajemství čokolády

  Je lahodná, podněcuje naše smysly a nedá se jí odolat. I tak by se pomocí několika slov dala popsat ona zázračná pochutina jménem čokoláda. Dopřáváme se ji ve chvílích naprosté pohody anebo naopak ve...

 • Dotkněte se pravěku s Národním muzeem

  Národní muzeum zve příznivce archeologie na akci plnou objevů a poznání Dotkni se pravěku aneb dny pravěkých řemesel, která se koná 27. a 28. září 2012 od 9.00 do 16.00 hodin v areálu Botanické zahrady...

 • Kde v Praze najít betlémy

  Vánoce už klepou na dveře a většina z nás se chce v těchto dnech alespoň na moment zastavit, strávit nějaký čas s rodinou, přáteli a svými blízkými. Proč si ale také nedopřát jedno hezké odpoledne...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top