Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Literatura

17. říjen 2012

Politická satira Spejbla a Hurvínka

Spejblovo politické obludáriumDnešní svět je tak špatný a zkažený, že už ani dřevěné loutky Spejbl, Hurvínek, Mánička a paní Kateřina nemlčí a cítí povinnost vyjádřit se k aktuálním tématům. Zamyslíme-li se nad tím, co dřevění hrdinové kritizují, dojde nám nejen to, že se nemýlí, ale i to, že jsou dnes jedněmi z mála, kteří se nebojí otevřeně mluvit.

Strach hovořit nemají hrdinové především díky autorce knihy Heleně Štáchové. Je to právě ona, která jim vkládá do úst kritická a mnohdy odvážná slova. A je to opět ona, kdo se rozhodl nejprve psát sloupky pro deník Metro a poté je spojit do společenskokritické knihy Spejblovo politické obludárium s podtitulem Pro otrlé dospělé.

Jak již název napovídá, většina fejetonů ve Spejblově politickém obludáriu se věnuje politické scéně. Ta je hned na začátku knihy přirovnávána k loutkovému divadlu. Vláda je loutková, představení v parlamentu bývají pěkně obsazená, na jejich výpravě se nešetří, ale statistů se v nich bohužel vyskytuje víc jak v Národním divadle. A těch hloupých Honzů, co v nich vystupuje, zatímco prince aby pohledal.

Štáchová se však nevyhýbá ani jiným než politickým tématům, byť by vrhala špatný stín na konkrétní politiky, jiné vysoce postavené osoby nebo na celou Českou republiku. V knize se tak můžeme dočíst např. o kauze Krakatice, o problematice opsaných diplomových prací, o školném nebo o ukradeném peru. Opominuta nejsou ani témata ze společenského života a ze života hvězd. Dozvíme se tedy např. i o Ivetě Bartošové nebo o smrti Michaela Jacksona.

Značné množství fejetonů tematizuje sex a stává se tak důkazem toho, že sex dnes pronikl do všech oblastní lidského života. Nejenže se pořádají soutěže v souložení a řeší otázka sexuální výchovy ve školách, ale sex se dostává (možná trochu zbytečně) i do životů dřevěných loutek.

Spejblovo politické obludárium je kniha pro přemýšlivé dospělé. Přestože v ní vystupují pohádkové postavy, jen málo se podobá pohádce a je spíše dokumentem doby a důkazem, jaký je v naší zemi  nepořádek - doslova i metaforicky. Čtenáři se u knihy zasmějí, ačkoli to o čem čtou, je často spíše k pláči. Spejblovo politické obludárium je politickou satirou a jeho autorka je na nejlepší cestě stát se Karlem Havlíčkem Borovským dnešní doby.

ŠTÁCHOVÁ, Helena. Spejblovo politické obludárium: pro otrlé dospělé!. 1. vyd. Praha: Fragment, 2012, 135 s. ISBN 978-80-253-1488-3.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • Českou reklamu můžete dát k Vánocům

  Petr Čtvrtníček pokřtil 7. listopadu v prostoru Galerie Langhans knihu Česká reklama autora Jaroslava Krupky, která vypráví příběh českých reklam od dob socialismu až po současnost. Dílo ale není...

 • Chcete si půjčit knížku o půlnoci?

  Můžete si v ní půjčit knížky, ale za půjčení nic neplatíte, když knížku včas nevrátíte, nepošle vám upomínku, a když ji ztratíte, nevynadá vám.  Je otevřená 24 hodin denně, to pro případ, že byste dostali...

 • Hledejme nejen na googlu, ale i v paměti

  Zapomínáte na narozeniny svých blízkých, co máte koupit, kde jste nechali auto, co jste se naučili ve škole nebo pro co jste šli do ledničky? Kniha „Šetři se, Einsteine“ s podtitulem „Jak si...

 • Jára Cimrman zanechal stopy po celém Česku

  Nemůžeme se s ním setkat, neexistuje, ale můžeme navštívit místa, na kterých posnídal, přespal, byl, nebo naopak vůbec nebyl. Těchto míst existuje v České republice minimálně přes dvě desítky a...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top