Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Literatura

5. září 2012

Knihovna Václava Havla

Knihovna Václava HavlaSlyšeli jste už o letišti Václava Havla nebo o jiných místech, která mají nést jeho jméno? Tato místa prozatím nevznikla, ale knihovna Václava Havla existuje již od roku 2004. Je místem, které oslavuje celoživotní dílo Václava Havla a nyní i místem, které uchovává vzpomínku na tohoto světově proslulého českého prezidenta stále živou.

Knihovna se nachází v Kateřinské ulici na Praze 2. Zabývá se jak osobností Václava Havla, tak i výzkumem moderní české historie, kterou tento významný spisovatel a politik spoluvytvářel. Mezi zakladatele knihovny patří Dagmar Havlová (manželka Václava Havla), Miloslav Petrusek (v nedávných dnech zemřelý profesor sociologie)a Karel Schwarzenberg (současný kandidát na prezidenta).

Především díky těmto třem osobnostem ale i díky mnoha dalším, nabízí dnes knihovna zpřístupnění dokumentů ze spisovatelské, myslitelské a politické tvorby Václava Havla (dokumenty jsou určeny pouze k prezenčnímu zapůjčení) a pořádá různé společenských a kulturních akcí pro veřejnost.

Za povšimnutí stojí především Galerie Montmartre v Řetězové ulici na Starém městě – sídlo stálé expozice knihovny s názvem „Václav Havel: Český mýtus aneb Havel v kostce“. Výstava sleduje jednotlivá období Havlova života (rodina a literární počátky – divadlo – disent – prezidentství). Zároveň obsahuje i prvek humoru a ironie, bez kterého by se výstava o Václavu Havlovi lehko mohla stát jen prostředkem „kultu osobnosti“.  V této galerii knihovna taktéž pořádá nejrůznější semináře, autorská čtení, výstavy, koncerty a divadelní představení.

Celý projekt Knihovny Václava Havla vznikl po vzoru amerických prezidentských knihoven. Tak jako knihovny americké, umožňuje tato knihovna českým školám i veřejnosti seznámit se s prezidentem Václavem Havlem a skrze něj se poučit o době, ve které působil. A není snad toto důležitější, než pojmenovat po Václavu Havlovi letiště, ulice, domy a parky? Není důležité mít v České republice alespoň jedno místo, na kterém bude možné se o Václavu Havlovi něco dozvědět?

Neváhejte a přispějte svým názorem do diskuze pod článkem! Více infromací o knihovně najdete na internetových stránkách knihovny www.vaclavhavel-library.org.

{cmap}

Foto: Knihovna Václava Havla

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • Českou reklamu můžete dát k Vánocům

  Petr Čtvrtníček pokřtil 7. listopadu v prostoru Galerie Langhans knihu Česká reklama autora Jaroslava Krupky, která vypráví příběh českých reklam od dob socialismu až po současnost. Dílo ale není...

 • Chcete si půjčit knížku o půlnoci?

  Můžete si v ní půjčit knížky, ale za půjčení nic neplatíte, když knížku včas nevrátíte, nepošle vám upomínku, a když ji ztratíte, nevynadá vám.  Je otevřená 24 hodin denně, to pro případ, že byste dostali...

 • Hledejme nejen na googlu, ale i v paměti

  Zapomínáte na narozeniny svých blízkých, co máte koupit, kde jste nechali auto, co jste se naučili ve škole nebo pro co jste šli do ledničky? Kniha „Šetři se, Einsteine“ s podtitulem „Jak si...

 • Jára Cimrman zanechal stopy po celém Česku

  Nemůžeme se s ním setkat, neexistuje, ale můžeme navštívit místa, na kterých posnídal, přespal, byl, nebo naopak vůbec nebyl. Těchto míst existuje v České republice minimálně přes dvě desítky a...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top