Literatura

27. červen 2012

Líný rodič je dobrý rodič

kniha Líný rodičNecháme-li své děti být, uděláme pro ně to nejlepší, co můžeme. Pokud se děti naučí hrát si samy, vyrostou z nich kreativní a soběstační lidé, budou šťastnější, sebejistější a svobodnější. Rodičovství přestane být namáhavou dřinou a stane se zábavou, říká Tom Hodgkinson, autor knihy Líný rodič, která vyšla v nakladatelství Jota.

Sám autor knihy má tři děti (3,5 a 7 let) a snaží se je vychovávat právě podle myšlenky D.H.Lawrence, která říká, že nejlepší věc, kterou pro své děti můžeme udělat, je nechat je na pokoji. Hodgkinson přiznává, že někdy je to obtížné a přiznává i to, že sám udělal ve výchově chyby. Nechce však, aby je udělali i druzí, a proto přichází se svou knihou o líném rodičovství.

Hned v samém úvodu knihy nezapomíná upozornit na důležitou věc, a to že existuje rozdíl mezi nedbalým a bezstarostným líným rodičem. „Líný rodič je paradoxně zodpovědným rodičem, neboť podstatou líného rodičovství je úcta k dítěti, důvěra v něj jako lidskou bytost.

Hlavní problém podle Hodgkinsona dnes spočívá v tom, že rodiče se někdy starají až moc. Svou situaci a situaci dalších rodičů shrnuje slovy: „Problém není v tom, že do rodičovství vkládáme příliš málo práce, nýbrž že jí vkládáme příliš mnoho. Tím, jak přehnaně zasahujeme do života svých dětí, jim bráníme, aby vyrostly a postaraly se samy o sebe. Stáhněte se. Nechte je žít.“

Apely na volnost a výzvy k poskytnutí prostoru se linou celou knihou jako červená nit. Doplněny jsou pak množstvím konkrétních příkladů. Nechat děti být znamená zůstat o víkendu doma místo jet na celodenní výlet do nějakého „zábavního“ parku plného komerčních atrakcí. Znamená to nechat si děti hrát v přírodě a s ostatními dětmi a udělat si čas na posezení s přáteli u piva. 

Hodgkinson zkrátka přichází s konkrétními nápady, které z rodičovství udělají radost. Doporučuje dospělým zpívat si při mytí nádobí, aby děti nezačaly tuto činnost vnímat jako nudnou práci a rády se do ní zapojily. Místo televize a počítače Hodgkinson navrhuje postavit dětem domek na stromě. Přiklání se k tomu zůstat o víkendu dlouho v posteli a naučit tak děti připravit si snídani bez pomoci dospělých.

Přestože některé autorovy nápady jsou (především ve větších městech) velice těžko realizovatelné, poskytuje kniha Líný rodič inspirativní a užitečné čtení všem, kteří mají ve svém okolí děti. Není Biblí ani zákonem, nenutí čtenáře a čtenářky ztotožnit se se všemi nápady a myšlenkami v ní uvedenými.

Otevřeně deklaruje, že ve výchově existuje mnoho cest a pro každého je správná jiná. Důležité však je tu správnou cestu nalézt, aby si rodiče mohli začít své rodičovství užívat, aby byli šťastní. Protože jen děti šťastných rodičů jsou šťastnými dětmi.


HODGKINSON, Tom. Líný rodič: lenošením a nečinností k lepšímu rodičovství : zaručený návod, jak být pohodovým rodičem. 1. vyd. Překlad Lívie Bencková, Petr Cajthaml. Brno: Jota, 2009, 246 s. ISBN 978-807-2176-656.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • Českou reklamu můžete dát k Vánocům

  Petr Čtvrtníček pokřtil 7. listopadu v prostoru Galerie Langhans knihu Česká reklama autora Jaroslava Krupky, která vypráví příběh českých reklam od dob socialismu až po současnost. Dílo ale není...

 • Chcete si půjčit knížku o půlnoci?

  Můžete si v ní půjčit knížky, ale za půjčení nic neplatíte, když knížku včas nevrátíte, nepošle vám upomínku, a když ji ztratíte, nevynadá vám.  Je otevřená 24 hodin denně, to pro případ, že byste dostali...

 • Hledejme nejen na googlu, ale i v paměti

  Zapomínáte na narozeniny svých blízkých, co máte koupit, kde jste nechali auto, co jste se naučili ve škole nebo pro co jste šli do ledničky? Kniha „Šetři se, Einsteine“ s podtitulem „Jak si...

 • Jára Cimrman zanechal stopy po celém Česku

  Nemůžeme se s ním setkat, neexistuje, ale můžeme navštívit místa, na kterých posnídal, přespal, byl, nebo naopak vůbec nebyl. Těchto míst existuje v České republice minimálně přes dvě desítky a...

Mezi námi

top