Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Film

29. listopad 2012

Praho, má lásko

Film Praha, má láskoPovídkový film mladých studentských tvůrců z FAMU, který vstupuje do kin 22. listopadu, je příběhem těch, s nimiž jste možná ráno cestovali některou z tramvajových linek. Hlavní roli si v tomto filmu zahrála kultovní pražská sídliště a vy jste do jejich prostředí srdečně zváni!

V městě plném lidí se cizí příběh může snadno stát i Vaším příběhem…“ tak zní podtitul povídkového snímku, na němž několik studentů pracovalo celé tři roky. Studentský nízkorozpočtový snímek je ojedinělým projektem z mnoha důvodů. Tím nejviditelnějším je to, že vůbec vstupuje do širší distribuce a překračuje tak hranice půdy FAMU. Je tomu tak díky spolupráci s Bontonfilmem, díky podpoře Hlavního města Prahy, ale především díky ohromné práci samotných studentů. Ti vložili energii a kus sebe sama do čtyř povídkových příběhů, z nichž každý pojednává o jiném soukromém boji. Ústředními postavami povídek jsou obyčejní lidé, jakých na ulicích potkáváme denně stovky. Jen jakoby mimochodem kamera natáčí zrovna jejich realitu. A reality jsou to vskutku výborně zpracované.

Pořadí jednotlivých příběhů je velmi dobře zvolené. Nejdříve divák nahlédne do typicky narušených postrozvodových vztahů matky a syna. Příběh s názvem Panorama napsala a zrežírovala Markéta Černá a perfektně se jí povedlo zachytit pocity takřka beze slov a zcela nenásilně reflektovat traumata, která provází mnohé z nás.

Ve druhém vyprávění s názvem Právnička scénárista Marek Grajciar důrazně naráží na palčivý problém dnešní doby. Tematizuje fakt, že jen málo z nás z domu vychází bez masky, bez drobných lží a jiných prostředků sloužících jako ochrana před okolím, ale často i před sebou samými. Hlavní hrdinka (pod režisérským vedením Viktórie Dzurenkové) vplouvá do své smyšlené identity s takovou samozřejmostí, až se zdá, že ani ona sama už dávno neví, kým je.

Naproti tomu hlavní hrdinka třetího díla Obyčejný jízdní řád, přesně ví, kým je. Svůj volný čas tráví na kolejích tramvajových a vlakových linek s těmi, které tam potká. Povídku, která je vhledem do zvláštní prázdnosti dnešní mladé generace, napsal i zrežíroval Tomáš Pavlíček.

Poslední povídka Tajemství památníku poodkrývá tajemství nadpřirozenosti, zapomenutých skutečností a osamělosti. Dvojice novinářů získá zcela jiný příběh, než očekávala, a to pod vedením režiséra Jakuba Šmída.

Kouzelné, přesto obyčejností protkané, příběhy lidí kolem nás. Originální hudební podkreslení karlínsko-žižkovské kapely V(!)obezdud. Tramvajové záběry, legendární pražské čtvrti, nepřimalovaná Praha ve své syrovosti a realitě každodennosti. Pojítkem všech hrdinů se stává hledání úniků směřujících k lehčí budoucnosti a snazšímu životu.  Praho, má lásko je ojedinělý počin, který si rozhodně zaslouží pozornost.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • 10.Mezinárodní festival outdoorových filmů

  Příznivci adrenalinových, dobrodružných, ale také cestopisných filmů by se měli mít na pozoru, neboť právě v těchto dnech probíhá 10. Mezinárodní festival outdoorových filmů. To, jaké filmy na něm...

 • Adrenalinová jízda Na divoké vlně

  Premiéra nového filmu Na divoké vlně (Chasing Mavericks) dorazí na plátna kin již 22. listopadu.  Životní příběh talentovaného surfaře Jaya Moriartyho nikoho nenechá v klidu. V hlavní roli se můžete...

 • Atlas mraků: V mnoha ohledech výjimečný film

  Jeden z nejočekávanějších filmů tohoto roku; obsazený hereckými hvězdami, z režisérské dílny trojice kultovních filmařů – Toma Tykwera a sourozenců Andyho a Lany Wachowských, podle knižního...

 • Bloudění Tima Burtona v Temných stínech

  Když 10. května 2012 vstupoval do kin nový počin režiséra Tima Burtona a jeho klasického tandemu spolupracovníků, většina fanoušků zřejmě očekávala další skvělou show navazující na tradici...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top