Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Film

2. srpen 2012

Méďa: Plyšový sprosťák vstupuje do kin

Film MéďaMéďa, to je film nejen o oživlém plyšákovi, který by si svým chováním mohl vysloužit přezdívku plyšový sprosťák, ale také filmem o dospívání, přijímání odpovědnosti, o přátelství a především filmem plným osobitého vtipu Setha McFarlana, tvůrce sitcomových Griffinů. Do českých kin vstupuje Méďa 2. srpna.  

Také jste si jako malí povídali se svými plyšovými kamarády a přáli si, aby ožili a skutečně vám odpověděli? To si přál i osmiletý John. Jemu se však jeho přání splnilo a jeho jediný skutečný přítel, plyšový medvěd Ted, ožil. To samozřejmě vzbudilo v celém světě poprask a z oživlého médi se stala hvězda. Jak ale moudří praví a leckdo zažil, žádná sláva netrvá věčně, a tak i na méďu po čase svět zapomněl. Nezapomněl na něj však jeho stále nejlepší přítel John, kterého tak méďa doprovází od dětství přes pubertu a zůstává s ním, i když je Johnovi už 35 let. Jejich společné soužití se nese v duchu  nevázáné zábavy, flákání, pití, hulení a pro Teda také především holek. To se však příliš nelíbí Johnově přítelkyni Lori, která v Tedově vlivu vidí překážku, jenž brání Johnovi v kariérním postupu, v zodpovědném chování a prostě v celkovém dovršení dospělosti. Přesto je trpělivá, avšak, jak je známo, každý džbán trpělivosti jednou přeteče, a tak i ona, po několika Tedových eskapádách, postaví Johna před rozhodnutí vybrat si buď ji, nebo svého nejlepšího kamaráda.

Tak by se asi dala nastínit hlavní osa příběhu ve filmu Méďa, na níž je však napojeno ještě několik vedlejších dějových linek. Celý příběh by se dal považovat vlastně za poněkud fantasktní verzi v kinematografii již mnohokrát omílaných příběhů o mužském dospívání a přijetí zodpovědnosti. Mužům v těchto filmech obvykle v dospívání brání, mimo další věcí, také jejich sami ještě nedospělí přátelé z dob mládí. V méďovi je takovým přítelem oživlý plyšový medvěd. Asi těžko si umíme představit, že ten by snad sám mohl dospět, obzvlášť když si během svého působení v lidském světě, zřejmě hlavně vlivem přechodné slávy, osvojil všechny pochybné zvyky a chování lidských hvězd a hvězdiček, flákačů, nebo věčných puberťáků. Dalo by se o něm tedy uvažovat především jako o zkaženém medvědovi. Dosaďme si však na jeho místo zkaženého lidského věčně nedospělého chlapa, který svého starého kumpána neustále svádí k nepravostem a přivádí do problémů a celý příběh je pro nás v tu ránu mnohem prostší a také určitě mnohem nudnější.

Od filmu nečekejte nepřetržitou zábavu, jeho vtip je založen spíše na určitých univerzálně fungujících humorných situacích, většinou postavených právě na jednání postavy oživlého medvěda, které by se v lidském podání těžko tak dobře ujaly. Jednání, které by v podání lidské postavy pobavilo, se v provedení Teda může stát spouštěčem až hysterického smíchu. Absurdita situací, v nichž si to třeba medvěd rozdává ve skladu s pokladní, když sjíždí kokain, pere se, nebo řídí auto, prostě nutí ke smíchu. Mimo tyto scény se však setkáme i s několika nudnými pasážemi, a to právě většinou, když není vulgární medvěd na scéně. Celý film je totiž postaven především na jeho postavě. Najdeme však i několik momentů, které se bez něj více méně obejdou. Kromě již zmiňovaných scén zaslouží zmínit povedené scény se superhrdinou Flash Gordonem, nebo s rozzuřeným Číňanem a jeho bojovnou husou, které rozesmějí snad opravdu každého. Ve druhé části filmu je prostor věnován dokonce i akčnějším scénám a na závěr se nevyhneme ani pro hollywoodské filmy typickému sentimentálnímu konci, který hraje snad až přehnaně na emoce diváků.

Zastavme se u  hereckého obsazení. Věčně nedospělého Johna hraje Mark Wahlberg, jeho přítelkyni Lori představuje Mila Kunis a animovaného medvědovi Tedovi vdechuje duši sám Seth McFarlane. Ve filmu se setkáte také s Giovannim Ribisi v roli poněkud šíleného Tedova fanouška, se zpěvačkou Norah Jones, nebo Samem J. Jones alias Flashem Gordonem.

A jaký tedy Méďa je? Jako celek může působit rozporuplným dojmem, za což může především místy poněkud rozpačitý humor. Nesmíme však zapomínat, že jde o film Setha MacFarlana, tvůrce populárního sitcomu Griffinovi a s tímto vědomím k filmu přistupovat. Především pro ty, kdo nejsou úplnými příznivci typického McFarlanovského humoru, bude asi film poněkud zklamáním a možná budou mít pocit, že z postavy živého plyšového medvěda se dalo vytěžit více a že něčemu se naopak tvůrci mohli vyhnout. Na druhou stranu pro ty, kdo Sethovu humoru holdují, je Méďa zaručenou zábavou. Troufám si však říci, že smíchu se u něj několikrát neubrání vůbec nikdo.

Běžte se do kina přesvědčit, jestli mi dáte za pravdu. Navíc, kolikrát se vám poštěstí vidět na filmovém plátně vulgaritou sršícího plyšového medvěda? Vždyť animované filmy bývají určeny hlavně pro děti. A to tento roztomilý Méďa rozhodně není! Děti tedy nechte doma.

Komentáře  

 
# super trailerMichal 2012-08-08 09:23
Ten trailer se bezvadný, vypadá to na konečně suprový nápad na film. Co nejdřív se zajdu na něj podívat. Snad nezklame. Už jste ho někdo viděl?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Méďa: Plyšový sprosťák vstupuje do kin - City ZoneBrigida 2018-10-30 16:54
I see you don't monetize your page, don't waste your traffic, you can earn extra
bucks every month. You can use the best adsense alternative for any type of website (they
approve all websites), for more info simply search in gooogle: boorfe's tips monetize
your website

My blog post :: BestLily: [censored]s://C leverSara.blogs pot.com
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • 10.Mezinárodní festival outdoorových filmů

  Příznivci adrenalinových, dobrodružných, ale také cestopisných filmů by se měli mít na pozoru, neboť právě v těchto dnech probíhá 10. Mezinárodní festival outdoorových filmů. To, jaké filmy na něm...

 • Adrenalinová jízda Na divoké vlně

  Premiéra nového filmu Na divoké vlně (Chasing Mavericks) dorazí na plátna kin již 22. listopadu.  Životní příběh talentovaného surfaře Jaya Moriartyho nikoho nenechá v klidu. V hlavní roli se můžete...

 • Atlas mraků: V mnoha ohledech výjimečný film

  Jeden z nejočekávanějších filmů tohoto roku; obsazený hereckými hvězdami, z režisérské dílny trojice kultovních filmařů – Toma Tykwera a sourozenců Andyho a Lany Wachowských, podle knižního...

 • Bloudění Tima Burtona v Temných stínech

  Když 10. května 2012 vstupoval do kin nový počin režiséra Tima Burtona a jeho klasického tandemu spolupracovníků, většina fanoušků zřejmě očekávala další skvělou show navazující na tradici...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top