Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Divadlo

19. duben 2012

Spací vady: setkání 3 žen v přestupní stanici

divadlo Na Zábradlí - Spací vadyTéměř každý z nás má nějakou tu „spací vadu“. Někdo chrápe, jiný spí s otevřenýma očima a ti nejvzdělanější ze spánku recitují Shakespeara. Doposud jsem však nepotkala nikoho, jehož „spací vady“ by se byť jen trochu podobaly „spacím vadám“ třech hlavních hrdinek ve hře podle scénáře Radky Denemarkové a uváděné Divadlem Na zábradlí.

První z hrdinek, Virginie Woolfová, spí výhradně ve vaně, protože se kdysi rozhodla ukončit svůj život skokem do řeky.  Sylvia Plathová nechává během noci svou hlavu v troubě, neboť se otrávila plynem. Poslední z hrdinek Madam T., jež se až nápadně podobá Ivaně Trumpové, spí na křesle, které mylně považuje za motorku. Příčinou její smrti totiž byla silniční nehoda.

Všechny tři hrdinky jsou mrtvé a vlastně jen díky tomu se setkávají. Místem jejich setkání se stává očistec, který se ve vyhrocených okamžicích podobá spíše peklu. Ženy sdílejí společně jednu jedinou místnost a nemají dostatek prostoru nejen k pohybu, ale ani pro své myšlenky. Dusí se metaforicky i doslova. Touží po vlastním pokoji (což je shodou okolností název jednoho z děl Virginie Woolfové), nebo po tom, aby někdo z živých zavolal jejich jméno a ony mohly z očistece konečně odejít.

Hrdinky nemají na výběr, prostor, který jim je vymezen, nemohou opustit, podobně jako během života nemohly opustit prostor, který jim vymezili jejich manželé a společnost. Hrdinky toužily a stále ještě touží létat, ale neustále narážejí (na předsudky, konvence, představy spjaté s tím, jak má vypadat tradiční a správné ženství…) a jsou sráženy k zemi. Přestože si všechny tři ženy za života dokázaly nějakým způsobem vybojovat své místo ve světě ovládaném muži, a to především díky tomu, že využily slov a jazyka coby zbraní, zaplatily za to velkou cenu.

Postupem času se ukazuje, že navzdory tomu, že životy Virginie, Sylvie a Madam T. od sebe dělí desetiletí a vzájemná komunikace mezi nimi mnohdy vázne, drhne a skřípe, lze v jejich osudech a životních příbězích najít mnoho společného. Za společný jmenovatelem jejich životů je možné určit emancipační úsilí na pozadí patriarchální a netolerantní společnosti.

Pokud tedy toužíte nahlédnout do (posmrtného) života významných spisovatelek, charismatických a obdivuhodných žen a zamyslet se spolu s nimi nad jejich životy i nad životem svým, pak určitě navštivte divadelní představení Spací vady. V Divadle Na zábradlí se můžete těšit na pokoj, který je vytapetován díly Virginie Woolfové, koláč upečený z literárních děl Sylvie Plathové a na sprchu jejíž jednotlivé kapky tvoří jízlivé a vtipné poznámky Madam T.

Je docela dobře možné, že vám po zhlédnutí hry, ve chvíli, kdy se přestane smát, dojde, že žijete podobný život, jaký žily hlavní hrdinky, takový, jaký jste si vlastně ani nevybrali. Navzdory tomu, nebo spíše právě pro to, stojí divadelní hra Spací vady za zhlédnutí.


Osoby a obsazení

 • Magdaléna Sidonová – Sylvie
 • Marie Spurná – Virginie
 • Jana Hubinská – Ivana, zvaná Madam T.

Inscenační tým

 • Dramaturgie – Ivana Slámová
 • Scéna – Petr Kunc
 • Kostýmy – Kateřina Štefková
 • Režie – Slobodanka Radun

Foto: divadlo Na Zábradlí

Komentáře  

 
# Spící vadyKareljan 2012-04-21 18:41
Obdivuji postřeh, výstižnost i samotný přístup recenzentky k divadelní hře, přestože mám raději jiné žánry.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Spací vady: setkání 3 žen v přestupní stanici - City ZoneKellee 2015-09-19 10:40
Konečně někdo, s kým mohu souhlasit témeř na 100 %.


my web page - Zdraví a medicína (www.skinetrin.cz: [censored]://ww w.skinetrin.cz)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Spací vady: setkání 3 žen v přestupní stanici - City ZoneLien 2017-10-28 03:10
I have noticed you don't monetize your site, don't waste your traffic, you can earn extra bucks every month
because you've got hi quality content. If you want to know how to make
extra $$$, search for: Mrdalekjd methods for $$$

Also visit my page FirstCyril: [censored]s://0 9Alecia.blogspo t.com
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • BUFO bláznivě a fantasticky

  Ten, kdo zašel 28. 10.2013 do Divadla v Dlouhé, měl možnost zažít podvečer státního svátku trochu jinak – bláznivě, fantasticky, poeticky, ale především s úsměvem na tváři a obdivem v očích. O...

 • Čarokraj, nová opera v Národním divadle

  Od 14. ledna 2012 můžete v Národním divadle zhlédnout novou rodinnou operu Čarokraj, inspirovanou knihou Geralda Durrella Mluvící balík z roku 1974. Opera vznikla pod režijní taktovkou Petra Formana...

 • Deadline aneb Smrtelná křeč v Ypsilonce

  Byla to jistě touha po inovativním přístupu, který by řešil vážné fenomény současné generace, co vedlo Ypsilonku k uvedení hry Braňo Holička Deadline. Inscenace má hluboký nápad, ve kterém se však...

 • Divadelní komedie Drahouškové

  Tento měsíc nám přinesl pravé nefalšované zimní počasí, slunečního svitu, tak nezbytného pro podporu naší dobré nálady, je poskromnu a naše aktivita se ve většině případů omezuje jen na běžnou...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top