Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Divadlo

27. srpen 2012

Letní shakespearovské slavnosti jdou do finále

Shakespearovské slavnostiZa celé léto jste se nestihli vypravit na Letní shakespearovské slavnosti? Pokud je tomu tak, sice jste o mnohé přišli, ale ještě něco na Vás stále čeká! Tak nepromarněte poslední šanci a pokoušejte se rychle sehnat lístky! 

Festival Letní shakesparovské slavnosti má za sebou dlouhou historii sahající do počátku 90. let, kdy vznik festivalu inicioval Václav Havel tím, že otevřel Pražský hrad umělcům. V roce 1990 se zde hrálo představení poprvé a od roku 1998 se slavnosti konají pravidelně. 

Představení můžete shlédnout nejenom v Praze, ale i v dalších městech, která se slavností účastní - v Brně, Ostravě, Bratislavě a dalších.

V Praze skončí Letní shakespearovské slavnosti 7. září, do té doby máte možnost shlédnout ještě dvě představení: Zkrocení zlé ženy (v týdnu od 20. srpna)  a Richard III. (v týdnu od 27. srpna a i v dalším týdnu od 3. září).

Letos se daly lístky na slavnosti sehnat v cenovém rozpětí 200 Kč - 990 Kč v případě Pražského hradu a k vidění byly hry  Zkrocení zlé ženy, Richard III., Veselé paničky windsorské (v režii Jiřího Menzela), Jindřich IV., Marná lásky snaha, Romeo a Julie, slovenská nastudování Dvaja páni z Verony, Antonius a Kleopatra, Oko za oko - niečo za niečo, Richard III. a polské nastudování Hamleta. Všechny české inscenace byly samozřejmě v bravurním překladu Martina Hilského.

Letošním vrcholem byla bezpochyby inscenace Richard III., kde titulní roli ztvárnil vynikajícím způsobem Jiří Langmajer, který v kůži odporného, všehoschopného a přesto svým způsobem svůdného panovníka strávil kolem čtyřiceti večerů. Během těch bojoval nejen s náročnými a velmi hluboce propracovanými shakespearovskými texty, ale mnohdy i s nepřízní počasí, která se slavnostem nikdy nevyhne. Režie Richarda III. se ujal Martin Huba, který v předchozích letech režíroval pro Letní shakespearovské slavnosti inscenace Král Lear nebo Romeo a Julie. 

Pokud jste letos slavnosti nestihli, nemusíte zoufat - bývají báječné tradičně každý rok bez výjimky. Atmosféra nesmrtelných her a báječného divadelního umění pod širým nebem Vás zcela pohltí, a pokud budete jen trochu moci, jistě neskončíte u jednoho představení. Pokud se Vám podařilo nějaké představení shlédnout, pevně věřím, že jste byli okouzleni krásnými texty i kulisami Pražského hradu. Příští rok nás čeká, doufejme, něco velmi podobného a přesto zcela jiného. 

Zdroj: www.shakespeare.cz

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • BUFO bláznivě a fantasticky

  Ten, kdo zašel 28. 10.2013 do Divadla v Dlouhé, měl možnost zažít podvečer státního svátku trochu jinak – bláznivě, fantasticky, poeticky, ale především s úsměvem na tváři a obdivem v očích. O...

 • Čarokraj, nová opera v Národním divadle

  Od 14. ledna 2012 můžete v Národním divadle zhlédnout novou rodinnou operu Čarokraj, inspirovanou knihou Geralda Durrella Mluvící balík z roku 1974. Opera vznikla pod režijní taktovkou Petra Formana...

 • Deadline aneb Smrtelná křeč v Ypsilonce

  Byla to jistě touha po inovativním přístupu, který by řešil vážné fenomény současné generace, co vedlo Ypsilonku k uvedení hry Braňo Holička Deadline. Inscenace má hluboký nápad, ve kterém se však...

 • Divadelní komedie Drahouškové

  Tento měsíc nám přinesl pravé nefalšované zimní počasí, slunečního svitu, tak nezbytného pro podporu naší dobré nálady, je poskromnu a naše aktivita se ve většině případů omezuje jen na běžnou...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top