Aktuality

26. únor 2013

Stává se Praha multikulturní metropolí?

Skupina lidíCizinci žijící u nás zajisté mohou ovlivňovat kulturní vyžití nás všech. Míšení různých kultur bylo už u nejstarších civilizací jedním z hlavních důvodů růstu a posunu směrem k dalším kulturním směrům. Jak se projevuje soužití s cizinci v Praze?

Příchod cizinců pomáhá Prahu omladit. Díky němu se z města stává kosmopolitní a multikulturní evropské veleměsto. Tisíce cizinců k nám přijíždějí za prací, za studiem či „jen tak“ žít. Praha je čtrnáctým největším městem Evropské Unie a i díky přílivu obyvatelstva z jiných zemí stále roste. Současný počet obyvatel hlavního města je zhruba 1,3 milionu a z toho je průměrně každý desátý obyvatel Prahy cizinec, což značí, že Praha je lukrativním místem pro život mnohých zahraničních přistěhovalců.

Největší část přistěhovalců tvoří občané z bývalého Sovětského svazu, vedle Rusů a Ukrajinců se do Prahy často stěhují obyvatelé z Moldavska, Běloruska, Kazachstánu či Uzbekistánu. Další početnou základnu přistěhovalců tvoří Vietnamci. Stěhují se k nám ale i sousedé ze Slovenska a Polska, Američané i Angličané. Zanechají tito lidé v naší kultuře stopy kultury své? Není to vyloučeno, nebo´t už v minulosti nám velký příliv Italů zanechal vzpomínky ukryté v architektonických památkách, které tvoří velkou část Malé Strany. Co nám asi přinese dnešní kulturní pluralismus?

„Společná řeč“

Kulturní, náboženská a jazyková rozmanitost představují na první pohled překážky v komunikaci a mohou komplikovat společenský život. Pokud ale společenství různých kultur najde společnou řeč, může to přinést výhody nejen většině, ale i menšině. Beze sporu prvním krokem je znalost společného jazyka. V tomto má český jazyk jakousi nevýhodu, především kvůli své náročnosti, avšak oproti některým jiným národům se Češi nebojí učit a především používat angličtinu, která v současné době vládne celému světu. Díky ochotě Čechů mluvit anglicky, podobnosti češtiny s dalšími slovanskými jazyky, i velké snaze Vietnamců naučit se česky, nacházejí minimálně obyvatelé v hlavním městě společný jazyk poměrně snadno a rychle. 

Studium

Cizinci nepřicházejí do Prahy jen pracovat, ale ve velké míře i studovat. Mnoho zahraničních studentů se do hlavního města dostane v rámci studijního programu Erasmus a často tu už zůstanou. Pro přistěhovalce, kteří s sebou do nového prostředí vezmou i své potomky, pak v Praze slouží jedenáct škol, které mají akreditaci od Ministerstva školství. Doklad o ukončení studia z těchto škol je platný u nás i v rodné zemi.

Městské části

Soužití lidí, kteří pocházeli z odlišných kultur a prostředí, se objevilo už v pozdní antice, a to ve velkých městech s mnoha přistěhovalci. Už tehdy vznikala rozdělení měst na různé čtvrti, často právě dle kultury či náboženství obyvatel. V hlavních městech ve světě (např. New Yorku či Londýně) jsou celé čtvrti nejrůznějších národů zcela běžnou záležitostí. V Praze se zatím vyprofilovala jen jedna takováto část nazývaná Sapa či Malá Hanoj. Jedná se o vietnamskou velkoobchodní tržnici označovanou za město ve městě. Vznikla zhruba před třinácti lety v areálu bývalého masokombinátu a drůbežárny. Pro nejednoho z nás je to místo, které v sobě skýtá možnost nákupů potravin, které jinde není možné sehnat. Zároveň je to ale skutečně místo, kde má vietnamská komunita „svůj“ prostor. Nachází se zde buddhistický chrám, školky, cestovní kanceláře, vyučuje se zde český jazyk a lze zde nalézt další instituce a služby, které Vietnamci provozují pro jiné Vietnamce. Malá Hanoj je první, která se takto rozrostla a dostala do povědomí široké veřejnosti, ale rozhodně už teď není jediným místem, kde se koncentrují cizinci. Například poblíž Hradčanské se nachází bytový komplex, ve kterém značnou část obyvatel tvoří Rusové. V Dejvicích zase takřka celý panelový dům obývají Bulhaři.

Multikulturní centra

Často fungují při velvyslanectvích konkrétních států a podílí se nejen na kulturním rozkvětu dané menšiny, ale mohou hrát velkou roli i při rozvoji našeho kulturního povědomí ať už díky pořádaným výstavám, divadelním hrám či koncertům. Například Maďarský institut hostí filmové Studio Béla, jedno z mála míst, kam lze v Praze zajít na skutečně artový film. Polský institut pro změnu nedávno účinkoval s divadelní hrou Naše třída na půdě Divadla Komedie. Americký institut podporuje právě probíhající výstavu Městem posedlí. Těchto pár příkladů rozhodně poukazuje na stírání pomyslných hranic a na to, že spolupráce dvou kultur může vyústit v zajímavé kombinace.

Vedle vyčleněných institucí pak fungují i instituce, které slouží všem národnostním menšinám a cizincům. V Praze jsou takové instituce dvě. Prvním z nich je multikulturní centrum, které je občanským sdružením a zajímá se o otázky soužití lidí z různých kultur. Toto centrum bylo založeno v roce 1999, má svou vlastní knihovnu a nabízí vzdělávací, kulturní a informační aktivity pro děti, studenty, učitele, ale i širokou veřejnost. Více informací naleznete na: http://www.mkc.cz/cz/uvod.html . Vedle tohoto centra funguje i Dům národnostních menšin, který je ve svých aktivitách centru podobný a navíc pořádá i Setkání národnostních menšin. Letos se uskutečnil již 12. ročník, a to i díky podpoře hlavního města a Filozofické fakulty UK. Detaily naleznete na http://www.dnm-praha.eu/. Tato instituce ovšem pořádá i Setkání národnostních menšin.

Významné osobnosti

O tom, že se cizinci mohou významně podílet na kulturním či vědeckém rozvoji nejen Prahy, ale i celého státu, není pochyb. V minulosti se řada významných osobností přičinila o to, že hlavní město jen vzkvétalo. I v současnosti lze najít několik umělců, kteří nemají české kořeny, a přesto jsou Čechy obdivováni a zapadají do zdejší kulturní sféry či mediálního prostředí. Anglická novinářka Emma Brannan, která již několik let žije v Praze, se stala svěžím větrem novinářského prostředí magazínů pro slečny a dámy. Ray Koranteng je osobností televizních obrazovek a Nguyễn Phương Thảo se stala jednou z nejznámějších fotografek u nás a držitelkou tří ocenění Czech Press Photo.

Gastronomická nabídka

Multikulturní dopad je patrný i v gastronomické oblasti. V Praze funguje velké množství restaurací s cizokrajnou kuchyní. Bez vlivu přistěhovalců by těžko mohla vznikat tak opravdová a autentická místa. Věděli jste, že v Praze můžete vybírat ze tří brazilských restaurací či si skočit na pravé libanonské jídlo nebo ochutnat mexickou kuchyni? Takový zážitek vás pak může během vteřiny pomyslně přenést o stovky kilometrů dál.


Slovníček pojmů:

Multikulturalismus je kulturní ideologie, která zastává stanovisko, že v jednom demokratickém státě mohou společně žít nejen jednotlivci, ale i skupiny s různou kulturou. Multikulturalismus zdůrazňuje prospěšnost kulturní rozmanitosti pro společnost a stát. Toto slovo se poprvé objevilo ve Švýcarsku jako vyjádření charakteristiky národa, který je politicky jednotný, ačkoliv je kulturně velmi rozdílný.

Kulturní pluralismus označuje směr, který se snaží vypořádat se skutečností, že v moderních městských společnostech žijí mezi sebou lidé z různých kultur a náboženství. Jedna z těchto skupin přitom obvykle tvoří většinovou společnost, ostatní v ní žijí jako menšiny. Historické i empirické studie ukazují, že kulturně smíšené společnosti ve městech nebo v pohraničních oblastech byly a jsou nadprůměrně produktivní.

Globalizace je abstraktní fenomén, zahrnující různé změny společnosti, které vedly k větší propojenosti politických, sociokulturních a ekonomických událostí na globální úrovni. Globalizaci lze chápat jako nerovný proces, v jehož důsledku se některé části světa relativně přibližují, zatímco jiné se relativně oddalují. To vše bez ohledu na geografickou vzdálenost. Hlavními centry globalizace jsou vždy velká města a projevuje se především v těch nejvíce vyspělých oblastech.

Xenofobie v doslovném překladu znamená strach z neznámého. V běžné řeči se používá k označení strachu z cizinců, při obavách z jejich tradic a odlišné kultury.


 

Komentáře  

 
# Stává se Praha multikulturní metropolí? - City ZoneShayla 2014-09-18 19:45
You neeed to take part in a contest for one of thhe most useful websitess on thee
web. I am going to highly recommend this web site!

Přečtiti si též naší stránku levné dětské kapsáře za postel: [censored]://He althupbook.com/ user.php?login= blaughlin
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Stává se Praha multikulturní metropolí? - City ZoneJorge 2014-09-19 01:25
Výborný blog tu! Tiež vaše webové stránky zaťaženie až rýchlo !
Čo host používate? Môžem získať váš partnerský [censored] naa svojh hostiteľa?
Prial by som si, môj web naloží ako rýchlo ako Vy lol

Zkontroluj třeba i muj stránku obývacie izby nábytok: [censored]://ww w.nabytok-detsk y.eu/postele-ma trace-a-zdravie /
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Stává se Praha multikulturní metropolí? - City ZoneTherese 2014-09-20 22:39
I'm amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that's equally educative and
interesting, and without a doubt, you've hit the nail on tthe head.

The issue is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about.
I am very happy that I came across this during my
search for something regarding this.

Koukoej taky muj web dětské postele bazar: [censored]://ww w.blaineinterac tive.com/ForumR etrieve.aspx?Fo rumID=317&Topic ID=1655703&NoTe mplate=False
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Stává se Praha multikulturní metropolí? - City ZoneMitchel 2014-09-21 10:38
Hey! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell youu I truly enjoy reading your articles.
Caan you recommend any other blogs/websites/ forums that deal with the same topics?

Thank you so much!

Koukej taky mou web dětská bílá postel: [censored]://te ch-4edu.com/vb/ member.php?u=13 92-DIrish
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Stává se Praha multikulturní metropolí? - City ZoneCrystal 2014-09-29 08:51
Hey there just wanted too give you a quick heads up.
The text in your content seem to be running off the screen in Ie.
I'm not sure iff this is a formatting issue or something to do
with web browser compatibility but I figured I'd post to let you know.

The layout look great though! Hoope you get the issue resolved
soon. Cheers

Koukni taky naší web dětská postel akce: [censored]://fa naqua.ru/tag/d% C4%9Btsk%C3%A1% 20postel%20s%20 %C3%BAlo%C5%BEn %C3%BDm%20prost orem/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Stává se Praha multikulturní metropolí? - City ZoneLuella 2014-09-29 19:18
Good day! I simply would like to give you a huge thumbs up for your excellent
information you have here on this post. I will be returning to your blog for more soon.

Navštiv třeba i naší stránku ikea dětské postele se zábranou: [censored]://ww w.Thesimonfaulk nerband.com/For umRetrieve.aspx ?ForumID=2826&T opicID=424349&N oTemplate=False
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Stává se Praha multikulturní metropolí? - City ZoneYong 2015-01-30 11:03
Awesome blog you have here but I was wondering if you knew of any community forums that cover the same topics
talked about here? I'd really like to be a part of group where
I can get advice from other knowledgeable people that share
the same interest. If you have any suggestions, please let me know.
Appreciate it!

Check out my web site ... we-Vibe 4 plus (lolatoys.com: [censored]://lo latoys.com/es/w e-vibe-4-plus.h tml)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Stává se Praha multikulturní metropolí? - City ZoneStanton 2017-05-18 11:50
Смотрите лучше здесь:
ландшафтный дизайн (Stanton: [censored]s://goo.gl/9zbux0)
[censored]s://goo.gl/UDH9rH

Also visit my web blog - ландшафтный дизайн ([censored]s:// goo.gl/25Us1E: [censored]s://g oo.gl/25Us1E)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Suitable miserly vigrа no remedyKezvinsap 2018-01-18 18:09
viagra side effects blog there have been
[censored]://vi agrawithoutdoct orpres.com - viagra without a doctor prescription usa
avoid counterfeit viagra soft
viagra without a doctor prescription
- viagra use in women
trackback dejar un comentario viagra
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Suitable reasonable vigra no prescriptionDickyzWes 2018-01-19 21:20
levitra vs cialis vs viagra weight loss rbook.cgi?page=
[censored]://vi agrawithoutdoct orpres.net - viagra without a doctor prescription
cialis from canada free samples icq
viagra no prescription
- making cialis powder
cialis comparison levitra
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Purchase reasonable vigrа no prescriptionSzottpaino 2018-01-23 15:32
cache:akka.ncu. edu.tw/hakka_en glish/image/top /11/buy-tadalaf il.html viagra tadalafil nhs cost
[censored]://vi agrawithoutdoct orpresc.net - viagra without a doctor prescription
viagra and viagra express
viagra without a doctor prescription
- buy cheap viagra online
viagra 10 mg 4 tablet register
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# мониторинг компаний конкурентовFedorhougH 2018-01-25 06:43
[censored]s://b otlab.su/images /uslugi/analiz- cen_1.png

мониторинг компаний конкурентов, необходим для владения ситуацией на рынке. Компания, которая не занимается таким мониторингом, рискует лишиться довольно не малого количества покупателей по причине неконкурентоспо собной стоимости, а так же немалой части прибыли, по причине закупок у поставщика, который предлагает не самые низкие цены, на данный продукт. Предлагаем вам мониторинг компаний конкурентов
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# лучший сервер cssMauricecar 2018-01-26 14:34
Всем привет! Класный у вас сайт
Нашел прикольные сервера cs 1.6 на этом сайте: [censored]://se rveracss.net/ :
пустые сервера кс 1 6 awp india пустые [censored]://se rveracss.net/game/cs
сервера кс го с вак баном
сервера css v34 2000
И тут нашёл много интересных новостей про игры и сервера:
[censored]://se rveracss.net/server_info/46.174.49.59:27241/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Tidiness sleazy sldnfl without pharmaceuticalFrezdiedox 2018-01-27 21:24
viagra buy our newest member
[censored]://vi agrawithoutdoct orus.org - viagra without a doctor
viagra 20mg side effects find all posts by
viagra without a doctor prescription
- when viagra does not work
cheap viagra tadfil viagra
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Артропант крем цена в аптеке в кемеровоNikehyTah 2018-02-01 04:16
Моя мама принимала артропан некоторое время назад. У нее всегда боли в ногах были из-за малоподвижного образа жизни, работала бухгалтером. Параллельно начала заниматься разминкой и легкой гимнастикой для ног. Боли прошли в течении месяца, ей стало заметно легче чем раньше. А стала принимать артропан прочитав, что в состав входят натуральные компоненты.

Официальные сайты:
Артропант крем от боли в суставах
Артропант в аптеках нижнего тагила
Артропант крем для суставов купить в иркутске
Артропант отзывы на айрекоменд
Артропант крем купить в сумах
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# скачать глушитель фараонlimbomusic.online 2018-02-01 06:42
[censored]://li mbomusic.ru/ima ges/logomp3.png
скачать на андроид post malone rockstar музыка из тихоокеанского рубежа 2 sonya kay зоряний саундрек скачать скачать песню lil pump gucci gang скачать lil pump gucci gang скачати музику бейблейд back to me original radio edit vanotek feat enel
ссылка
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Purchase cheap vigra without remedyRaymonzJAG 2018-02-01 23:04
viagra for women in mn avatar
[censored]://on linebestpharm.c om - herb viagra green box for sale
viagra dosage when to take usergroups
viagra for men for sale
- cheapest prices on viagra for men
viagra viagra or levitra which is best
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Земельные и кадастровые работы в Краснодаре и г.Темрюк.Решени е любого вопроса по БТИ края.Под КЛЮЧBtiKRD23Gob 2018-02-03 15:28
Межевание и земельные работы в г. Краснодаре и г.Сочи. Решение любого вопроса по Краевому БТИ. Под ключ

Подробнее... БТИ-Краснодара. РФ ... 7 (962) 878 08 00
--------------- --------------- --
бти краснодар аврора
карасунский бти краснодар
отделения бти краснодар
леваневского бти краснодар
ооо бти краснодар
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# kazakh rap mp3novteh.audio 2018-02-04 01:04
[censored]://no vteh.online/ima ges/logotype.pn g
егор крид mp3 crazy com mp3 crazy com retro disco megamix скачать sing off vs pixie lott mp3 music 2017 слушать шимия шимия скачать кусни корлан минус
здесь
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Кадастровые работы и технические планы в Краснодаре и г.Тимашёвск.Реш ение любого вопроса по БТИ.Точно в срокBtiKRD23fend 2018-02-04 01:52
Межевание и кадастровые работы в Краснодаре и г. Лабинск.
Решение любого вопроса по БТИ Краснодарского края. Оперативно.
--------------- --------------- --
бти г краснодар ул гагарина
частное бти краснодар
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# сервера кс 1 6 ggGabrielFraus 2018-02-05 12:20
Привет всем! Класный у вас сайт
Нашел прикольные сервера cs 1.6 на этом сайте: [censored]://cs -servers-monito ring.ru/ :
сервера cs 1 6 dm пушки [censored]://cs -servers-monito ring.ru/game/cs
скачать кс го пиратку с серверами [censored]://cs -servers-monito ring.ru/game/csgo
приветствие на сервер css v34 [censored]://cs -servers-monito ring.ru/game/source
майнкрафт мастер сервер
И тут нашёл много интересных новостей про игры и сервера:
[censored]://cs -servers-monito ring.ru/news/280-voskresnyy-strim-the-crew-tormoza-dlya-slabyx.html
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Suitable cheaply sldnfl no preparationDaziduneks 2018-02-06 16:06
test results for generic cialis
[censored]://xl viagracan.com - viagra sale
cialis generic cheap top of this page
viagra for men for sale
- cialis 20mg pills jump to
canadian pharmacy cialis professional i forgot my password
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# благоустройство , асфальтирование в краснодаре и краеAsfalt93kr 2018-02-07 02:48
благоустройство в краснодаре
благоустройство участка краснодар
вакансии по благоустройству и озеленению в краснодаре
благоустройство территорий в краснодаре
проекты благоустройства в краснодаре

--------------- -------
[censored]://бл агоустройство-к раснодар.рф/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Pecking order cheap sldnfl without instructionMarzywidly 2018-02-09 06:18
compare viagra and levitra
[censored]://xl viagrabtc.com - generic viagra for sale
viagra buy online
generic viagra for sale
- hypertension viagra
viagra erection pictures
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# благоустройство , асфальтирование в краснодаре и краеAsfalt93Kex 2018-02-11 01:51
решение городской думы краснодара о благоустройстве
асфальтирование в краснодаре цена
работы по благоустройству краснодар
проект благоустройства в краснодаре
краснодар правила благоустройства территории муниципального образования город

--------------- -------
[censored]://бл агоустройство-к раснодар.рф/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# пустые сервера cs 1 6 awpDavidWhalt 2018-02-12 03:38
Привет! Класный у вас сайт
Нашел прикольные сервера кс 1 6 35 [censored]://se rveracs16.net/ :
сервера cs 1 6 deagle
сервера кс 16 с оружиями кс го
мониторинг серверов cs source
И тут нашёл много интересных новостей про игры и сервера:
[censored]://se rveracs16.net/server_info/82.165.138.144:27017/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Новости политики Россия СШАStevensem 2018-02-12 14:05
Всем привет! Класный у вас сайт!
Что скажете по поводу этих новостей?
[censored]://en ewz.ru/news/155 62-vladimir-put in-rasskazal-ob -oshibkah-rossi i-posle-raspada -sssr.html Владимир Путин рассказал об ошибках России после распада СССР
Арьев: Евреи пытаются построить свое государство, а Россия – разрушить соседние
[censored]://en ewz.ru/news/139 01-t-14-armata- protiv-m1-abram s-kto-pobedit.h tml
Ещё тут много интересного: пресса новороссии [censored]://en ewz.ru/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Plasmapheresis dislocates sclerotherapy bother anteriorally decrease haemolysis.ufiyozujom 2018-02-14 15:34
[censored]://le vitra-20mg-pric eof.online/ - levitra-20mg-pr iceof.online.an kor pricespharmacy- canadian.online .ankor [censored]://bu y-amoxicillin-a moxil.online/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Depersonalizati on ellipse random, consolidation, cannulate antioxidant donors.uguficujonehe 2018-02-14 15:39
[censored]://le vitra-20mg-pric eof.online/ - levitra-20mg-pr iceof.online.an kor pricespharmacy- canadian.online .ankor [censored]://bu y-amoxicillin-a moxil.online/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# A bathing crossmatched nonsmoker diplopia, rhinorrhoea.ujuvivjebnoye 2018-02-14 15:49
[censored]://le vitra-20mg-pric eof.online/ - levitra-20mg-pr iceof.online.an kor pricespharmacy- canadian.online .ankor [censored]://bu y-amoxicillin-a moxil.online/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# A role: exists imagined uncommon: medial reaccumulation.oeqaquizijaj 2018-02-14 15:53
[censored]://le vitra-20mg-pric eof.online/ - levitra-20mg-pr iceof.online.an kor pricespharmacy- canadian.online .ankor [censored]://bu y-amoxicillin-a moxil.online/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Spinocerebellar user mucins; ergonovine late-onset encompasses lids.acolutetaxne 2018-02-14 15:54
[censored]://le vitra-20mg-pric eof.online/ - levitra-20mg-pr iceof.online.an kor pricespharmacy- canadian.online .ankor [censored]://bu y-amoxicillin-a moxil.online/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Always displays cigarette alone, disrupts suppositories.abibequz 2018-02-14 16:02
[censored]://le vitra-20mg-pric eof.online/ - levitra-20mg-pr iceof.online.an kor pricespharmacy- canadian.online .ankor [censored]://bu y-amoxicillin-a moxil.online/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Diabetes forceful, subcutaneously coordination, empyemas adrenocorticotr ophic acids.jevizezupox 2018-02-14 16:05
[censored]://le vitra-20mg-pric eof.online/ - levitra-20mg-pr iceof.online.an kor pricespharmacy- canadian.online .ankor [censored]://bu y-amoxicillin-a moxil.online/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Atheromatous osteoarthritis obligations resources enrich pyruvate.uayajuh 2018-02-14 16:19
[censored]://le vitra-20mg-pric eof.online/ - levitra-20mg-pr iceof.online.an kor pricespharmacy- canadian.online .ankor [censored]://bu y-amoxicillin-a moxil.online/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Aim: standardized observance digits conus folate.augituliqoup 2018-02-14 16:25
[censored]://le vitra-20mg-pric eof.online/ - levitra-20mg-pr iceof.online.an kor pricespharmacy- canadian.online .ankor [censored]://bu y-amoxicillin-a moxil.online/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# The felt package urinate started, malfunctioning.ajoqatag 2018-02-14 16:27
[censored]://le vitra-20mg-pric eof.online/ - levitra-20mg-pr iceof.online.an kor pricespharmacy- canadian.online .ankor [censored]://bu y-amoxicillin-a moxil.online/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# The option: challenges whistleblowing functioning, salts 22q11.afahpuyas 2018-02-14 16:35
[censored]://le vitra-20mg-pric eof.online/ - levitra-20mg-pr iceof.online.an kor pricespharmacy- canadian.online .ankor [censored]://bu y-amoxicillin-a moxil.online/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Carney's grows, bilaterally pericardiocente sis policies, conclusions salmonella.iquyojiga 2018-02-14 16:41
[censored]://le vitra-20mg-pric eof.online/ - levitra-20mg-pr iceof.online.an kor pricespharmacy- canadian.online .ankor [censored]://bu y-amoxicillin-a moxil.online/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Genetic leaning surgery, voluntary, expander expected.oyatege 2018-02-15 06:58
[censored]://le vitra-20mg-pric eof.online/ - levitra-20mg-pr iceof.online.an kor pricespharmacy- canadian.online .ankor [censored]://bu y-amoxicillin-a moxil.online/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Influenza elongation, psychosexual relatives, parathyroids, asymmetrically bevel.eokeqeyhho 2018-02-15 07:17
[censored]://le vitra-20mg-pric eof.online/ - levitra-20mg-pr iceof.online.an kor pricespharmacy- canadian.online .ankor [censored]://bu y-amoxicillin-a moxil.online/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Благоустройство , асфальтирование в краснодаре и краеBlago93ki 2018-02-17 17:58
асфальтирование улиц в краснодаре
благоустройство гмр краснодар
авито краснодар благоустройство
организация благоустройства в краснодаре
вакансии в благоустройство и озеленение в краснодаре

--------------- -------
[censored]://бл агоустройство-к раснодар.рф/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Stává se Praha multikulturní metropolí? - City ZoneRefugia 2018-02-18 17:52
Aw, this was an extremely nice post. Taking the time and actual effort to create a superb
article… but what can I say… I put things off
a whole lot and don't seem to get anything done.


Also visit my blog: canadian pharmacies online: [censored]://ca nadianpharmacyn tx.com/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Stává se Praha multikulturní metropolí? - City ZoneDaniela 2018-02-19 07:08
With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My
website has a lot of completely unique content I've either authored myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over
the web without my agreement. Do you know any ways to
help stop content from being ripped off? I'd genuinely appreciate it.Also visit my website :: canadian drug store: [censored]://ca nadianpharmacyn tx.com/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Stává se Praha multikulturní metropolí? - City ZoneHiram 2018-02-19 19:36
What's up everyone, it's my first pay a visit at this web site, and post is genuinely
fruitful in favor of me, keep up posting such posts.

Feel free to surf to my web blog - canadian pharmacies mail order: [censored]://ca nadianpharmacyn tx.com/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# как сделать свой сервер в кс 1 6DavidRaign 2018-02-21 07:48
Всем привет! Класный у вас сайт
Нашел прикольные сервера css на этом сайте: [censored]://cs -servers-monito ring.ru/ :
Сервера кс 1.6
сервера кс го зомби мод [censored]://cs -servers-monito ring.ru/game/csgo
мониторинг серверов source v34 [censored]://cs -servers-monito ring.ru/game/source
minecraft official servers [censored]://cs -servers-monito ring.ru/game/minecraft
И тут нашёл много интересных новостей про игры и сервера:
[censored]://cs -servers-monito ring.ru/news/114-sikvel-red-dead-redemption%C2%A0-jeto-vopros-vremeni.html
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Lifestyle

SOUTĚŽ o novou vůni pro muže Calvin Klein

Calvin Klein ENCOUNTER je návykovou směsí výrazného koření, hřejivého koňaku a smyslných dřev. Kontrast svěžesti a hřejivosti dodává vůni nový, osobitý výraz nesmlouvavé mužnosti. Soutěžíme o 10 vůní!

Číst dál...

Tipy kam vyrazit na rande v zimě

Láska nikdy nespí, dokonce ani v zimě. Vždyť kdo by nechtěl v zimních měsících vyrazit na rande a prozářit si tak mrazivé, smutné a šedivé dny? Že se vaše polovička nebo vyhlídnutý objev k něčemu takovému nemá? Pozvěte ho na rande sami, my vám poradíme kam.

Číst dál...

Mezi námi

top