Aktuality

30. listopad 2012

Čas adventu přichází

Vánoce - adventLetos připadá počátek adventu na neděli 2. prosince. Pro mnohé z nás advent znamená dobu očekávání a nadšení z nadcházejících Vánoc. Víte ale, jaká je ve skutečnosti tradice adventu, jaké svíčky použít na adventním věnci a jak se lidově jednotlivým adventním nedělím říká?

Slovo advent je odvozeno z latinského adventus, což znamená "příchod". Takový, jaký ho známe v současnosti, se ale advent ustálil až v 11. století, mnoho let po nařízení papeže Řehoře Velikého o čtyřech adventních týdnech. Západní církev dříve slavila advent i šestitýdenní. První adventní neděle je počátkem liturgického roku a v kalendáři připadá na neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Letos první adventní neděli oslavíme 2. prosince, adventní čas tedy bude letos téměř nejkratší možný.

Nadcházející čtyři adventní týdny mají být dobou postní, kdy se lidé zdržují nadměrného jídla, pití, slavností a zábav. Takto strávený čas mají v době adventní vyměnit za zbožné rozjímání.

V dnešní době již tento zvyk dávno neplatí a adventní čas se nese v duchu šílených nákupů drahých vánočních dárků a spousta lidí si předvánoční čas – ten, který je na Vánocích ve skutečnosti ten nejkrásnější – vůbec neužije. I přesto se ale udržely některé zvyky… Najděte si letos čas k jejich dodržení i vy a užijte si předvánoční čas v klidu a bez stresu!

Barborky

Na svátek sv. Barbory, který se slaví 4. prosince, uřežeme větvičky višní či třešní a dáme je do vázy. Potom už jenom čekáme, zda nám do Vánoc vykvetou, což vyžaduje maličko péče a většinou se můžeme z kvítků na Štědrý den skutečně radovat. Rozkvetlé barborky v sobě mají hned několik poselství, připomínají příchod Ježíše Krista, zimní slunovrat a říká se, že dívka, které vykvetou, se do roka a do dne vdá.

Mikuláš

Biskup Mikuláš se narodil někdy kolem roku 250 do poměrně bohaté rodiny. Po smrti svých rodičů většinu majetku rozdal chudým a potřebným. Postava sv. Mikuláše je patronem námořníků a rybářů, ochráncem převozníků, ale především – ochráncem dětí. V České republice se 5. prosince ulice zaplní Mikuláši, anděly a čerty, kteří dětem přinesou buď sladkosti, nebo uhlí, podle toho, jak děti v předchozím roce zlobily.

Vánoční cukroví

Pečení vánočního cukroví je jednoznačněji jedna z nejrozšířenějších tradic a pochybuji, že se mezi námi najdou tací, který vánoční sladkosti naprosto ignorují. Kdo by si nechal ujít vůni vanilky, skořice, čokolády!

Adventní věnec

Ačkoliv adventní věnce podléhají módě a zvykům a liší se nejen mezi různými zeměmi, ale i městy, v České republice převládá klasický adventní věnec se čtyřmi svíčkami, které se po jedné zapalují vždy o adventní neděli. Adventní barvou je fialová, a proto se často dodržuje zvyk, že svíčka pro první a druhou adventní neděli má fialovou barvu. První – železná – adventní neděle nabádá k bdělosti před příchodem Páně. Druhá – bronzová – se pak nese ve znamení pokání. Změna však přichází s třetí – stříbrnou – adventní nedělí, kdy vážnou fialovou svíčku střídá svíce růžová, vyzývající k radosti a rozjímání. Této svíčce se říká Gaudete. Čtvrtá – zlatá – adventní neděle se pak nese v duchu událostí bezprostředně předcházejících narození Ježíše Krista a svíčka je opět fialová.

Ať tradice Vánoc dodržujete či nikoliv, přeji vám krásné prožití adventních týdnů, snad alespoň trochu klidných a pohodových.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Lifestyle

Praha zve na dostihy, bojové sporty nebo hokej

Ani na začátku října nebude hlavní město bez sportu. V následujících dnech si můžete vybrat z řady akcí. Praha sportovní vám doporučuje čtyři, které stojí za to navštívit.

Číst dál...

Co přinesou letní jazykové kurzy

Léto skýtá v sobě nekonečné množství možností, které žádné jiné roční období nenabízí. Festivaly, stanování, dovolené u moře, víkendy na cyklostezkách. A také letní jazykové kurzy. Právě dovolená či prázdniny lze využít ke studiu. Že je toho přes celý rok dost? Pozor, rozhodně lze spojit příjemné s užitečným!

Číst dál...

Mezi námi

top