Aktuality

30. listopad 2012

Čas adventu přichází

Vánoce - adventLetos připadá počátek adventu na neděli 2. prosince. Pro mnohé z nás advent znamená dobu očekávání a nadšení z nadcházejících Vánoc. Víte ale, jaká je ve skutečnosti tradice adventu, jaké svíčky použít na adventním věnci a jak se lidově jednotlivým adventním nedělím říká?

Slovo advent je odvozeno z latinského adventus, což znamená "příchod". Takový, jaký ho známe v současnosti, se ale advent ustálil až v 11. století, mnoho let po nařízení papeže Řehoře Velikého o čtyřech adventních týdnech. Západní církev dříve slavila advent i šestitýdenní. První adventní neděle je počátkem liturgického roku a v kalendáři připadá na neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Letos první adventní neděli oslavíme 2. prosince, adventní čas tedy bude letos téměř nejkratší možný.

Nadcházející čtyři adventní týdny mají být dobou postní, kdy se lidé zdržují nadměrného jídla, pití, slavností a zábav. Takto strávený čas mají v době adventní vyměnit za zbožné rozjímání.

V dnešní době již tento zvyk dávno neplatí a adventní čas se nese v duchu šílených nákupů drahých vánočních dárků a spousta lidí si předvánoční čas – ten, který je na Vánocích ve skutečnosti ten nejkrásnější – vůbec neužije. I přesto se ale udržely některé zvyky… Najděte si letos čas k jejich dodržení i vy a užijte si předvánoční čas v klidu a bez stresu!

Barborky

Na svátek sv. Barbory, který se slaví 4. prosince, uřežeme větvičky višní či třešní a dáme je do vázy. Potom už jenom čekáme, zda nám do Vánoc vykvetou, což vyžaduje maličko péče a většinou se můžeme z kvítků na Štědrý den skutečně radovat. Rozkvetlé barborky v sobě mají hned několik poselství, připomínají příchod Ježíše Krista, zimní slunovrat a říká se, že dívka, které vykvetou, se do roka a do dne vdá.

Mikuláš

Biskup Mikuláš se narodil někdy kolem roku 250 do poměrně bohaté rodiny. Po smrti svých rodičů většinu majetku rozdal chudým a potřebným. Postava sv. Mikuláše je patronem námořníků a rybářů, ochráncem převozníků, ale především – ochráncem dětí. V České republice se 5. prosince ulice zaplní Mikuláši, anděly a čerty, kteří dětem přinesou buď sladkosti, nebo uhlí, podle toho, jak děti v předchozím roce zlobily.

Vánoční cukroví

Pečení vánočního cukroví je jednoznačněji jedna z nejrozšířenějších tradic a pochybuji, že se mezi námi najdou tací, který vánoční sladkosti naprosto ignorují. Kdo by si nechal ujít vůni vanilky, skořice, čokolády!

Adventní věnec

Ačkoliv adventní věnce podléhají módě a zvykům a liší se nejen mezi různými zeměmi, ale i městy, v České republice převládá klasický adventní věnec se čtyřmi svíčkami, které se po jedné zapalují vždy o adventní neděli. Adventní barvou je fialová, a proto se často dodržuje zvyk, že svíčka pro první a druhou adventní neděli má fialovou barvu. První – železná – adventní neděle nabádá k bdělosti před příchodem Páně. Druhá – bronzová – se pak nese ve znamení pokání. Změna však přichází s třetí – stříbrnou – adventní nedělí, kdy vážnou fialovou svíčku střídá svíce růžová, vyzývající k radosti a rozjímání. Této svíčce se říká Gaudete. Čtvrtá – zlatá – adventní neděle se pak nese v duchu událostí bezprostředně předcházejících narození Ježíše Krista a svíčka je opět fialová.

Ať tradice Vánoc dodržujete či nikoliv, přeji vám krásné prožití adventních týdnů, snad alespoň trochu klidných a pohodových.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Lifestyle

Jaké podlahy zvolit do bytu?

Hezké podlahy patří ke každému interiéru. Vybrat tu správnou, která bude jednak funkční a jednak designově povedená, nemusí být vůbec jednoduché. Při tom, kolik druhů se dnes na trhu nachází, může trvat poměrně dlouho, než zvolíte ten, který vám bude nejvíce vyhovovat. Podívejme se proto na konkrétní typy a jejich výhody podrobněji.

Číst dál...

Sen o bydlení v Praze

Znáte to, život se člověku může změnit z minuty na minutu. Jednoho dne přijdete do práce, šéf si vás zavolá na kobereček a vy jste strachy celí bez sebe, že přijdete o skvělou práci a perfektní a spolehlivý tým lidí. A zatímco se modlíte, aby vaše výpověď proběhla v co největším klidu, a v průběhu poslouchání dlouhého monologu zvažujete, jak doma vysvětlíte, že na letošní zimní dovolenou opravdu nemůžete jet, nestačíte věřit vlastním uším. Místo toho aby vám šéf taktně naznačil, že pro firmu nemáte žádnou hodnotu, ptá se vás s nadějí v hlase, jestli byste nechtěli nastoupit na vyšší pozici na hlavní firemní pobočku v Praze.

Číst dál...

Mezi námi

top