Aktuality

8. listopad 2012

Svatomartinské slavnosti a kam v Praze na ně

Sv. Martinské vínoV následujících dvou víkendech nás v Praze čekají Svatomartinské slavnosti, které si jistě mnozí z nás nechtějí nechat ujít. Jaká je ale vlastně tradice těchto oslav, s čím jsou spojeny a kam přesně se za nimi vypravit? To vše a možná ještě něco navíc se dozvíte v našem článku.

V České republice slavíme svátek svatého Martina 11. listopadu, a s tímto magickým datem jsou spojeny mnohé tradice a pranostiky. Dnes se nejčastěji říká, že sv. Martin přijede na bílém koni a přiveze s sebou první sníh, není už ale tolik známé, že původní pranostika je mnohem delší. Říká, že sv. Martin přijede na koni – buďto bílém (znamenajícím sníh), nebo šedém (což předpovídá střídavou zimu spojenou s mlhami), anebo žlutém (ten pak upozorňuje na zimu suchou a tuhou).

Svatomartinské slavnosti jsou spojeny s martinským pečivem, prvním letošním – svatomartinským – vínem a také svatomartinskou husou. Legenda o sv. Martinovi zdráhajícím se přijmout biskupský úřad a schovávajícím se v hejnu hus totiž dala vzniknout víře, že sv. Martin je jejich patronem.

Slavnosti jsou někdy spojeny i s průvodem, v jehož čele jede na koni muž reprezentující sv. Martina. Tento průvod není výsadou České republiky, ale konáe se i v zahraničí, kde například zapalují svatomartinský oheň nebo se převlékají do masek.

A kam na Svatomartinské slavnosti zavítat v Praze? Přinášíme Vám tři tipy:

Zahájení druhého ročníku Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad proběhne 11. 11. 2012 v 11 hod 11 min 11 s. Stejně jako loni budou vaše chuťové buňky mámit především mladá vína a pečená husa s houskovými knedlíky a zelím, ale těšit se můžete i na slovácké koláčky, kozí a kravské sýry, bramboráky a klobásky. Svatomartinské víno zde představí více než dvacet českých a moravských vinařů. Jedna degustační dávka Svatomartinského Vás vyjde na 10 Kč, své poznatky si budete moci zapisovat do katalogu, který bude k dostání na místě. Poté si podle svých poznámek budete moci vybrat víno, které si odnesete domů. Slavnosti budou doplněny bohatým kulturním programem.
Bližší informace hledejte na: www.farmarsketrziste.cz/trziste-jirak/

Svatomartinská vína můžete dále potkat ve stejný den, tedy 11. 11. 2012, na Vinici sv. Kláry v Botanické zahradě v Tróji. Zde se začíná degustovat o 11 minut dříve než na náměstí Jiřího z Poděbrad, už v 11 hodin dopoledne. Ve viničním domku na vinici budete mít perfektní možnost poznat tradici prvního ochutnávání letošního mladého vína ve vynikající atmosféře.
Více detailů o tradici Svatomartinského najdete zde: http://www.botanicka.cz

Již šestý ročník Svatomartinských slavností letos pořádá Národní zemědělské muzeum v Praze ve spolupráci s Vinařským fondem ČR. Na tyto oslavy můžete zavítat o týden později – ve dnech 17. a 18. listopadu, a nemusíte se tak rozhodovat, na kterou ze tří akcí vlastně vyrazíte. V obou dvou dnech bude probíhat prezentace spojená s ochutnávkou a prodejem vín od 10 do 18 hodin. Opět se můžete těšit na produkci těch nejlepších českých a moravských vinařů.

Komentáře  

 
# jiřákZuzy 2012-11-08 09:01
Vyrazíme určitě jako každý rok na Jiřího z Poděbrad!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Lifestyle

Najděte ideální bydlení v Praze

Chcete se nově přestěhovat do Prahy? Praha je úžasné město plné možností. S mnohem větší pravděpodobností zde například najdete dobře placenou práci. Většina lidí, kteří se stěhují do Prahy, jako první volí podnájem. Jestliže nechcete dávat peníze majiteli nemovitosti, ale raději si vzít hypotéku a pořídit si byt nebo dům vlastní, jste na správné adrese. 

Číst dál...

Největší cestovatelský svátek opět v Praze

Na cestovatelském festivalu Kolem světa i najdete opět země všech kontinentů, padesát komentovaných projekcí, fotografie z nedostupných míst světa, cestovatelská setkání a zahraniční hosty. To vše i mnohem víc přináší největší cestovatelský svátek v České republice – festival Kolem světa, který se uskuteční o víkendu 22. – 23. Listopadu.

Číst dál...

Mezi námi

top