Aktuality

8. listopad 2012

Svatomartinské slavnosti a kam v Praze na ně

Sv. Martinské vínoV následujících dvou víkendech nás v Praze čekají Svatomartinské slavnosti, které si jistě mnozí z nás nechtějí nechat ujít. Jaká je ale vlastně tradice těchto oslav, s čím jsou spojeny a kam přesně se za nimi vypravit? To vše a možná ještě něco navíc se dozvíte v našem článku.

V České republice slavíme svátek svatého Martina 11. listopadu, a s tímto magickým datem jsou spojeny mnohé tradice a pranostiky. Dnes se nejčastěji říká, že sv. Martin přijede na bílém koni a přiveze s sebou první sníh, není už ale tolik známé, že původní pranostika je mnohem delší. Říká, že sv. Martin přijede na koni – buďto bílém (znamenajícím sníh), nebo šedém (což předpovídá střídavou zimu spojenou s mlhami), anebo žlutém (ten pak upozorňuje na zimu suchou a tuhou).

Svatomartinské slavnosti jsou spojeny s martinským pečivem, prvním letošním – svatomartinským – vínem a také svatomartinskou husou. Legenda o sv. Martinovi zdráhajícím se přijmout biskupský úřad a schovávajícím se v hejnu hus totiž dala vzniknout víře, že sv. Martin je jejich patronem.

Slavnosti jsou někdy spojeny i s průvodem, v jehož čele jede na koni muž reprezentující sv. Martina. Tento průvod není výsadou České republiky, ale konáe se i v zahraničí, kde například zapalují svatomartinský oheň nebo se převlékají do masek.

A kam na Svatomartinské slavnosti zavítat v Praze? Přinášíme Vám tři tipy:

Zahájení druhého ročníku Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad proběhne 11. 11. 2012 v 11 hod 11 min 11 s. Stejně jako loni budou vaše chuťové buňky mámit především mladá vína a pečená husa s houskovými knedlíky a zelím, ale těšit se můžete i na slovácké koláčky, kozí a kravské sýry, bramboráky a klobásky. Svatomartinské víno zde představí více než dvacet českých a moravských vinařů. Jedna degustační dávka Svatomartinského Vás vyjde na 10 Kč, své poznatky si budete moci zapisovat do katalogu, který bude k dostání na místě. Poté si podle svých poznámek budete moci vybrat víno, které si odnesete domů. Slavnosti budou doplněny bohatým kulturním programem.
Bližší informace hledejte na: www.farmarsketrziste.cz/trziste-jirak/

Svatomartinská vína můžete dále potkat ve stejný den, tedy 11. 11. 2012, na Vinici sv. Kláry v Botanické zahradě v Tróji. Zde se začíná degustovat o 11 minut dříve než na náměstí Jiřího z Poděbrad, už v 11 hodin dopoledne. Ve viničním domku na vinici budete mít perfektní možnost poznat tradici prvního ochutnávání letošního mladého vína ve vynikající atmosféře.
Více detailů o tradici Svatomartinského najdete zde: http://www.botanicka.cz

Již šestý ročník Svatomartinských slavností letos pořádá Národní zemědělské muzeum v Praze ve spolupráci s Vinařským fondem ČR. Na tyto oslavy můžete zavítat o týden později – ve dnech 17. a 18. listopadu, a nemusíte se tak rozhodovat, na kterou ze tří akcí vlastně vyrazíte. V obou dvou dnech bude probíhat prezentace spojená s ochutnávkou a prodejem vín od 10 do 18 hodin. Opět se můžete těšit na produkci těch nejlepších českých a moravských vinařů.

Komentáře  

 
# jiřákZuzy 2012-11-08 09:01
Vyrazíme určitě jako každý rok na Jiřího z Poděbrad!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Lifestyle

Přichází doba nošení svetrů

Letošní nádherné léto již neodvratně vystřídal podzim. Ale nemusí nám to být vůbec líto, protože i toto roční období nám může nabídnout ještě mnoho krásných teplých a slunečných dní. Nicméně chladnějšímu počasí je nutné se přizpůsobit a ranní a večerní chlad přivítat ve vhodném novém svetříku. A jaké jsou nové trendy?

Číst dál...

Adrenalinový zážitek místo praktického dárku

Možná to také znáte. Narozeniny osoby vám blízké se nezadržitelně blíží a vy nevíte, čím byste ji obdařili. Každý rok nad tímto dilematem přemýšlíte nespočet hodin, nachodíte desítky kilometrů po obchodech a ne a ne vás nic napadnout. Nakonec však vždy nějaký ten praktický dárek vymyslíte doufaje, že jej daná osoba potřebuje a určitě použije. 

Číst dál...

Mezi námi

top