Chyba
  • Chyba při nahrávání kanálu

Aktuality

29. říjen 2012

Minulost a nejasná budoucnost Opencard

OpencardČervená plastová karta velikosti té kreditní. Povinnost nosit ji u sebe skoro jako „občanku“. Dlouhé fronty při zřízení, ještě delší při dobíjení. Čas od času výsostné postavení mezi palcovými titulky nejednoho plátku ležícího v trafikách. Zkrátka Opencard.

„Opencard je systém multifunkční čipové karty pro obyvatele i návštěvníky Prahy,“ to o vynálezu, jenž měl být v jistém slova smyslu malým zázrakem, praví Wikipedie. Původní záměr poskytnout Pražanům kartu, která jim usnadní více či méně život, je pod tíhou, problémů, peripetií a neskutečných skandálů pozapomenut.

Pro všechny se Opencard stala pouhou tramvajenkou, která si žádá o něco více pozornosti než staré papírové kupony. Od roku 2005, kdy se Opencard začala objevovat v peněženkách cestujících, se k její základní funkci přidaly i funkce další. Nejhojněji využívanou z nich je použití karty jako „průkazky“ do knihovny. (aktivně takto Opencard používá zhruba 90 tisíc Pražanů).

Vedle toho se dá karta použít při placení parkovného v oranžových a zelených zónách na Praze 1, 2, 3 a 7. Řidiči také mohou využívat funkci Vím, jak řídím, která slouží k ověřování dopravních přestupků, nezaplacených pokut apod. Ale je toto skutečně vše, co Opencard slibovala obyvatelům Prahy nabídnout?

Projekt Opencard již od počátku vzbuzoval mnoho pochybností a nedůvěry. Pomineme-li nechuť měnit stávající papírové kupony na čipové, tak je zde minimálně neprůhlednost zakázky pro firmu Haguess. Od počátku února 2011 sice provoz Opencard převzal pod křídla Magistrát hlavního města Prahy, nicméně vlastníkem je stále firma, která čelí mnoha obviněním. Avšak ani situace města není ideální, neboť např. na konci loňského roku město obdrželo pokutu ve výši sto tisíc korun za porušení zákona o ochraně spotřebitele. Zkrátka, to co se děje v samotném jádru projektu Opencard, je naprosto netransparentní pro uživatele výrobku; tedy pro takřka milion lidí, kteří kartu užívají v každodenním životě.

Možná že některé z nich ani tak nezajímá, co přesně se děje na vysokých židlích, ať už ve firmě Haguess či na Magistrátu. Myslím ale, že úplně každý důvěrně zná ten den, kdy je třeba si udělat dostatečné volno na dobu neurčitou, obrnit se trpělivostí a zařadit se do fronty v některém z dobíjecích míst. Ať už je měsíc u konce či zrovna uprostřed, tak nový kupón mimo své peněžité hodnoty, stojí mnohdy i několik desítek minut.

Dobíjím si vždy kolem 25. v měsíci na Andělu. Ještě se mi nikdy nestalo, že by mi stačila polední pauza na oběd. Jasně, že třeba někde na Hájích nebo Lukách fronty takové nebudou. Ale já bydlím i pracuju tady a fakt na kraj Prahy jezdit nebudu,“ říká Jana. „Já si kartu teprve zařizuju,“ reaguje na mou otázku jednadvacetiletý student, „právě jsem se sem nastěhoval a zatím jsem neměl volný den, abych ho mohl celý strávit v Adrii,“ neboli v kontaktním místě, kde si zájemci karty objednávají, vyzvedávají a nyní nově i platí. Září a říjen jsou měsíce, kdy skutečně není na škodu obrnit se trpělivostí a vyšetřit si na tuto administrativu celý den. 

Opencard má už od počátku nejasnou budoucnost, trochu potemnělou minulost. V podstatě jedinou jistotou ohledně projektu je to, že právě v tento okamžik sídlí karta v zadních kapsách kalhot i kabelkách tisíců a tisíců cestujících, že my, pravidelní uživatelé hromadné dopravy, bez ní z domu nevycházíme. (Stejně jako jsme ale nevycházeli bez papírových kuponů.) Tohle jediné je jisté, a pak? Svůj osobní postoj k tomuto projektu musí každý zaujmout už sám.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Lifestyle

Praha zve na dostihy, bojové sporty nebo hokej

Ani na začátku října nebude hlavní město bez sportu. V následujících dnech si můžete vybrat z řady akcí. Praha sportovní vám doporučuje čtyři, které stojí za to navštívit.

Číst dál...

Obměňte interiér moderní kobercem

Vylepšit interiér vašeho domova můžete mnoha způsoby. Někdy stačí pár drobných detailů, které místnosti osvěží a dodají jim příjemnější vzhled. Skvělým doplňkem bývají větší rostliny umístěné na správném místě, případně zajímavý obraz vytvořený třeba z rodinných fotografií. 

Číst dál...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top