Články

30. květen 2012

Noc kostelů plná umění, architektury i víry

Noc kostelůV první červnový pátek se u nás bude již počtvrté konat Noc kostelů. Na několik hodin se veřejnosti zdarma otevřou dveře více jak 1250 církevních objektů v celé řadě měst České republiky. Jedním z nich bude samozřejmě i Praha, kde jich bude ve všech městských částech zpřístupněno dohromady 222. 

Noc kostelů je určena především pro ty, kdo do kostela běžně nechodí. Jejím cílem je jim představit, krom architektonické a umělecké krásy kostelů, především rozmanitost křesťanských církví v České republice a poskytnout jim blízkou a nenásilnou zkušenost a setkání s křesťanstvím i s církví. Druhým cílem je povzbudit v lidech zájem o kostely a poukázat na jejich společenskou funkci a kulturní hodnotu. Noc kostelů bude bohatá na zážitky. Všechny kostely mají připravený program přibližující křesťanskou víru a tradici, jehož se návštěvníci budou moci rovněž zdarma zúčastnit.

Kromě samotné návštěvy kostela se tak mohou těšit na komentované prohlídky prostor, kam se běžně nedostanou, prohlídky zvonů, akce pro děti, výtvarné soutěže, sestup do krypty, čtení z Bible, varhanní a jiné koncerty, vizuální performance, loutková představení, prezentace Charity, literární čtení či noční promluvy a modlitby. Letošní Noc kostelů navíc připadá na Den dětí, takže bude připraven i bohatý program pro dětské návštěvníky. Ti se mohou například těšit na výtvarné dílny, nebo různé soutěže.

Historie Noci kostelů sahá do roku 2005, kdy se poprvé konala ve Vídni. Kromě Rakouska a České republiky se bude letos konat také na Slovensku, v Německu, Estonsku, či Nizozemí. V České, Slovenské i Rakouské republice navíc ve stejný den. Na Noci kostelů se u nás spolupodílejí různé křesťanské církve a symbolicky tak napravují rozpory, které mezi nimi vznikaly v minulých staletích. Koordinátorem celé akce je české biskupství.

Noc kostelů bude zahájena rozezvoněním kostelních zvonů v 18 hodin a skončí o půlnoci. V Praze je pro návštěvníky připraveno šest tematických poutních tras, po nichž se mohou za poznáním pražských kostelů vydat. Přijměte i vy pozvání na návštěvu krásného křesťanského umění a architektury a mezi ty, kdož se chtějí podělit o svoji víru, a vyražte 1. června na Noc kostelů.

Více infromací včetně doporučených tras najdete na stránkách www.nockostelu.cz.

 

Komentáře  

 
# Noc kostelů plná umění, architektury i víry - City ZoneLeslee 2015-01-30 00:44
Generally I don't learn article on blogs, but I wish
to say that this write-up very pressured me to try and do so!
Your writing style has been amazed me. Thank you, very nice article.


Feel free to surf to my webpage sex shop Valencia: [censored]://lo latoys.com
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Noc kostelů plná umění, architektury i víry - City ZoneRenee 2015-01-31 14:27
It's actually a great and useful piece of info. I'm glad that you simply shared this
useful info with us. Please stay us up to date like this.
Thank you for sharing.

Also visit my homepage; tienda erótica (www.lolatoys.com: [censored]://ww w.lolatoys.com)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

top